Zaliczenie służby w policji do stażu pracy• Autor: Marcin Górecki |
Jestem emerytowanym policjantem, mam świadectwo służby. Po 5 latach od czasu przejścia w stan spoczynku mam zamiar podjąć pracę w samorządzie. Czy służba zostanie zaliczona do stażu pracy? W kadrach jednostki samorządowej zostałem poinformowany, że mogę mieć niezaliczoną służbę do stażu, ponieważ przerwa w podjęciu pracy jest dłuższa niż rok, chodzi o art. 80 ustawy o Policji. Czy artykuł dotyczy powrotu do służby w policji, czy obejmuje także jednostki spoza resortu? |
|
Podjęcie zatrudnienia przez policjanta na emeryturzeIstotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść przepis art. 80 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zgodnie z którym:
„Art. 80. 1. Policjantowi, który podjął pracę w ciągu roku od dnia zwolnienia ze służby, a jeżeli pełnił służbę przygotowawczą – w ciągu 3 miesięcy od tego dnia, okres służby wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. 2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli przepisy prawa pracy przewidują, że upływ okresów, o których mowa w ust. 1, nie stanowi przeszkody do korzystania przez pracownika z określonych świadczeń. 3. Jeżeli policjant nie może podjąć zatrudnienia w czasie określonym w ust. 1 ze względu na chorobę powodującą niezdolność do pracy lub inwalidztwo, zachowuje uprawnienia określone w ust. 1 w razie podjęcia zatrudnienia w ciągu 3 miesięcy od dnia ustania niezdolności do pracy lub inwalidztwa. 4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do policjantów zwolnionych ze służby w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu lub ukarania karą dyscyplinarną wydalenia ze służby”.
Zgodnie z komentarzem do ustawy o Policji autorstwa Wojciecha Kotowskiego, ABC Wolters Kluwer business z 2008 roku, wyd. 2, zastosowanie ma tu ustawa z dnia 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy.
W przedmiotowym przepisie mowa jest o podjęciu pracy. Zgodnie z art. 22 § 1 K.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Kwestia wliczania okresu służby do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z przepisów prawa pracyW przedmiotowej sprawie mamy bowiem do czynienia z pragmatyką służbową, która reguluje kwestię wliczania okresu służby do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Analogiczna sytuacja występuje w art. 84 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1991 r. o Policji.
Zgodnie z art. 5 K.p. „Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami”.
Zatem wszystko zależy od tego, do jakich uprawnień taki staż jest Panu potrzebny, albowiem jak wynika z art. 80 ust. 1 ustawy o Policji policjantowi, który podjął pracę w ciągu roku od dnia zwolnienia ze służby okres służby wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. Wyjątek przewiduje jednak ust. 2, w którym czytamy, iż przepis ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli przepisy prawa pracy przewidują, że upływ okresów, o których mowa w ust. 1, nie stanowi przeszkody do korzystania przez pracownika z określonych świadczeń. Należałoby zatem dokonać rozróżnienia uprawnień pracowniczych pod kątem Pana interesu. Nie można natomiast, tak jak czyni to pracownik z działu kadr, ogólnie stwierdzić, iż staż Pana służby w Policji nie podlega zaliczeniu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Górecki Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale