.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup nieruchomości od rodziców po cenie niższej niż rynkowa

• Autor: Aleksander Słysz

Wraz z rodzicami prowadzę pensjonat. Mój ojciec poważnie zachorował, dlatego chciałbym przejąć obiekt. Nie chcemy spisywać umowy darowizny, wolałbym kupić od rodziców pensjonat za kwotę 350 tysięcy złotych. Dla urzędu jednak budynek będzie miał dużo większą wartość, dlatego proszę o poradę, jak mogę udowodnić, że faktycznie tyle zapłacę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup nieruchomości od rodziców po cenie niższej niż rynkowa

Ustalenie wartości przedmiotu sprzedaży 

Problem nie polega na tym, by udowodnić, iż rzeczywiście tyle Pan zapłaci (co zostanie uwidocznione w umowie sprzedaży), gdyż nikt tego nie musi kwestionować, ponieważ zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych „podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży [w tym przypadku] wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego”.

 

Ustawa wskazuje, że:

 

„Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zakwestionowanie wartości umowy cywilnoprawnej przez organ podatkowy

Jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.

 

Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa powyżej, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości

Zatem – gdy nieruchomość jest warta (wartość rynkowa) przykładowo 2 000 000 złotych, to niezależnie, czy zapłaci Pani 1 złotówkę czy 350 000 zł, czy nawet 2 000 000 zł – podatek będzie taki sam. Stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego (prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym) wynosi 2%.

 

Zatem, by nie płacić podatku od większej wartości niż 350 000, należy wykazać, iż taka jest realna wartość rynkowa obiektu ze względu na np. konieczne do poniesienia nakłady remontowe. W praktyce podatnicy zlecają rzeczoznawcom majątkowym sporządzenie wyceny (operatu szacunkowego). Jeżeli rzeczoznawca wyceni obiekt na zbliżoną kwotę, przedstawi Pan organowi podatkowemu jego wycenę – nie jest ona wiążąca, jednak w zdecydowanej większości przypadków organ nie próbuje podważać ceny wynikającej z wyceny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu