.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup samochodu we współwłasności z synem

• Autor: Aleksander Słysz

Dokonuję zakupu samochodu w salonie. Zgodnie z fakturą jestem jego nabywcą, a dorosły syn (student, bez dochodów) jest współwłaścicielem (nie występuje w pozycji „nabywca” na fakturze, ale niżej, w odrębnej części). Samochód jest kupowany na kredyt (50/50). Wniosek o kredyt podpisaliśmy obaj z synem (ja jako główny kredytobiorca). W dokumentach (np. dowodzie rejestracyjnym) będę wpisany jako właściciel, a syn jako współwłaściciel. Dzięki temu od momentu zakupu tego samochodu będzie miał liczony staż związany ze zniżkami w składkach ubezpieczeniowych. Czy taki zakup należy traktować jako darowiznę na rzecz syna i jest obowiązek zgłoszenia tej darowizny na formularzu SD-Z2 do urzędu skarbowego (w celu uzyskania zwolnienia z podatku od darowizn)? Czy wartość tej darowizny to połowa kwoty występującej na fakturze? Nie mam odrębności majątkowej z żoną, która automatycznie jest współwłaścicielką samochodu. Czy zatem wartość darowana synowi to 1/3? Czy jest tu jakaś darowizna podlegająca opodatkowaniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup samochodu we współwłasności z synem

Fot. Fotolia

Korekta faktury

W mojej ocenie faktura jest błędnie wystawiona, gdyż mamy do czynienia z dwoma nabywcami nabywającymi przedmiot, który objęty będzie współwłasnością w częściach ułamkowych, a nie nabyciem przez Pana i obdarowaniem syna udziałem. Trzeba zatem wystąpić do sprzedawcy o dokonanie korekty faktury. Winien on tego dokonać, gdyż w przypadku, gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek innej pozycji faktury niż wymieniona w art. 106j ust. 1 pkt 1–5 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik wystawia (a nie może wystawić) fakturę korygującą.

Czy doszło do darowizny?

Nie widzę w opisanych działaniach darowizny, gdyż przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, a tu nic takiego nie miało miejsca. Można ewentualnie dopatrywać się darowizny w sytuacji, gdyby Pan tylko spłacił kredyt, a wtedy zaś problematyczne jest, kiedy miałaby miejsce darowizna – wraz ze spłatą każdej raty (a to problematyczne, bowiem jako kredytobiorca spłaca Pan kredyt będący Pana zobowiązaniem i ma roszczenie wobec współkredytobiorcy o zwrot części wpłat), czy ewentualnie gdy zwolniłby Pan syna z długu. Jeśli Panowie spłacają kredyt po połowie, nie występuje w ogóle ten problem i nie ma wątpliwości, że nie dochodzi do darowizny.

 

Nie komplikuje tego współwłasność małżeńska, bowiem w braku odmiennych postanowień synowi przysługuje 1/2 udziału we własności, a Panu i żonie razem druga połowa, czyli również 1/2.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu