.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup repliki miecza samurajskiego za granicą i wysyłka do Polski

• Autor: Grzegorz Gęborek

Chcę kupić za granicą wysyłkowo ze sklepu w Wielkiej Brytanii replikę miecza samurajskiego. Czy wysłanie takiego miecza do Polski jest legalne? Czy może ten, co wysyła, powinien jakoś specjalnie opisać paczkę z mieczem, aby uniknąć problemów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup repliki miecza samurajskiego za granicą i wysyłka do Polski

Czy przywóz i posiadanie broni białej (miecz samurajski) w Polsce wymaga uzyskania zezwolenia?

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy przypadkiem przywóz oraz posiadanie miecza samurajskiego, a więc w znaczeniu potocznym – broni białej – nie jest zakazane w Polsce oraz czy nie wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń oraz zgłoszeń.

 

Zasady przewozu przez terytorium Polski oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Pojęcie broń biała zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 1 pkt. 4) podpunkt a):

 

„Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:

 

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a) broń białą w postaci:

– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,

– kastetów i nunczaków,

– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,

– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy, ”.

Czy replika miecza samurajskiego stanowi broń białą?

Wobec powyższego replika miecza samurajskiego nie stanowi broni białej w rozumieniu ustawy, nie jest zatem wymagane zezwolenie zarówno na przywóz, jak i posiadanie miecza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawa wyglądałaby inaczej, gdyby ostrze miecza zostało ukryte, np. w lasce. Z treści zadanego przez Pana pytania wynika, że tak jednak nie jest.

 

Pańskie wątpliwości budzi również legalność przesłania miecza z zagranicy przesyłką pocztową. Jako iż ustawa dopuszcza możliwość przesłania broni z zagranicy za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe, o ile świadczą oni tego rodzaju usługi (art. 36 ust. 1), to przesłanie repliki miecza niebędącej bronią nie jest zakazane. Jedynie dla porządku wskażę, iż zakazane jest przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem innych podmiotów niż określone w art. 36 ust. 1.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przesłanie miecza z zagranicy przesyłką pocztową

W takie sytuacji organy celne, a także przewożące przesyłki podmioty, inne niż określone w art. 36 ust. 1, w razie stwierdzenia naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 36 ust. 2, zatrzymują przesyłkę, zawiadamiając o tym najbliższy organ Policji, który niezwłocznie protokolarnie przejmuje broń lub amunicję do depozytu.

 

Operator świadczący usługi pocztowe, któremu zlecono przesłanie broni lub amunicji, jest obowiązany posiadać kopie dokumentów potwierdzających legalność posiadania broni lub amunicji przez zbywcę i nabywcę, o ile dokumenty takie są wymagane (art. 36 ust. 5). Pańskiego przypadku to jednak nie dotyczy, gdyż w przesyłka nie będzie zawierała broni. Przesłanie miecza nie powinno zatem przysporzyć problemów.

 

W liście przewozowym sprzedawca powinien jasno wskazać, że przesyłka zawiera współcześnie wykonaną replikę miecza samurajskiego – rekwizytu filmowego, aby uniknąć ewentualnych komplikacji związanych z ochroną zabytków.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Gęborek

Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu