.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej, ryzyko i zobowiązania dewelopera

• Data: 09-11-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem przed decyzją o podpisaniu umowy notarialnej z deweloperem na zakup nieruchomości – domku typu szeregowiec, który został właśnie wybudowany, lecz na którego działce budowane są aktualnie jeszcze dwa tego samego typu budynki. Ich budowa jest na etapie fundamentów i jej koniec planowany jest za około rok. Według notariusza istnieje ryzyko niezałożenia przez sąd księgi wieczystej ze względu na brak możliwości obliczenia przynależnego do lokalu gruntu i odrzucenie wniosku. Nie wiem natomiast, co dzieje się później i czy stworzenie księgi wieczystej jest tylko i wyłącznie kwestią czasu, czy istnieje tutaj zagrożenie niepowstania księgi wieczystej w dłuższym terminie. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej, ryzyko i zobowiązania dewelopera

Prawidłowe przeniesienie własności nieruchomości

Obawy notariusza są słuszne. Wszak kupując nieruchomość bez wyodrębnionej na dzień sprzedaży księgi wieczystej (KW) zawsze istnieje ryzyko, że do jej wyodrębnienia po zakupie nie dojdzie. W polskim prawie istnieje zaś zasada zakazu zawierania umów przenoszących własność nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (art. 157 Kodeksu cywilnego, dalej „K.c.”), czyli nie można zawrzeć umowy pod warunkiem, że dojdzie do wyodrębnienia osobnej KW, bo wtedy taka umowa własności na Pana nie przeniesie, gdyż do przeniesienia własności potrzebne będzie dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności. Nie będzie więc Pan miał nigdy pewności, że uzyska własność nieruchomości.

Zobowiązanie sprzedającego do utworzenia odrębnej KW

Nawet gdy w treści umowy deweloper zobowiązał się, że utworzy dla Pana nieruchomości odrębną KW nie ma gwarancji, że tak się stanie. A podpisując umowę, nabywa Pan nieruchomość bezwarunkowo. Jeśli więc deweloper do powyższego w umowie się zobowiąże, a słowa nie dotrzyma, to Panu co najwyżej pozostają roszczenia odszkodowawcze (zwykle w toku procesu sądowego trudnego i długotrwałego, bo trzeba wykazać szkodę), ewentualnie zadbanie o zapisy o karach umownych za brak wyodrębnienia KW do wskazanego w umowie dnia. Niemniej jednak wówczas akceptuje Pan fakt, że działka Pańska nie posiada osobnej KW.

 

Aby mieć pewność, że mamy działkę ze swoją własną KW, należy zawrzeć umowę sprzedaży definitywną już wtedy, gdy taka KW jest dla działki wyodrębniona.

Brak możliwości obliczenia przynależnego do lokalu gruntu i odrzucony wniosek do sądu

Notariusz bardzo słusznie wskazuje, że często są odrzucane wnioski o założenie odrębnej KW z uwagi na brak możliwości obliczenia przynależnego do lokalu gruntu.

 

Oczywiście właściciel nieruchomości nieposiadającej księgi wieczystej może ją w każdej chwili sprzedać, ale prawdą jest, że brak KW bardzo zniechęca potencjalnych nabywców, a w konsekwencji doprowadza częstokroć do obniżenia ceny nieruchomości i wydłuża czas potrzebny na sfinalizowanie transakcji. Nadto osoby kupujące posiadłość bez KW często mają problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego (zaczyna to być ostatnimi czasy w większości banków wręcz niemożliwe).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rynek pierwotny, zobowiązania umowne dewelopera

Na rynku pierwotnym wprawdzie częściej wniosek o założenie KW wysyłany jest do sądu dopiero w momencie zakupu, ale Pan jest w trochę innej sytuacji – już Pan wie, że na działce budowane są jeszcze dwa inne budynki, a budowa jest na początkowym etapie i jej koniec przewidziany jest za około rok. Istnieje więc ryzyko niestworzenia przez sąd księgi wieczystej ze względu na niemożność obliczenia przynależnego do lokalu gruntu.

 

Nie mogę Pana zapewnić, że po zakończeniu budowy pozostałych dwóch domów księga zostanie utworzona. To zależy od tego, czy technicznie będzie to możliwe, tj. czy i kiedy będzie możliwość obliczenia gruntu przynależnego do poszczególnych lokali. Oczywiście po zakończeniu budowy powinno się już to udać, ale warto zadbać o zobowiązanie sprzedającego do założenia KW i żądać wskazania maks. terminu, do którego to uczyni. Gdy tego nie zrobi, zawsze pozostanie pozew o zobowiązanie go do wykonania tej czynności lub ostatecznie chociaż o odszkodowanie za brak KW, mimo zobowiązania do tego w umowie sprzedaży.

Przykłady

Problemy z utworzeniem księgi wieczystej

Anna i Tomasz zakupili segment szeregowy od dewelopera, jednak po kilku miesiącach od podpisania aktu notarialnego okazało się, że sąd odrzucił wniosek o utworzenie księgi wieczystej. Powodem była niemożność dokładnego wyliczenia przynależnego do segmentu gruntu, gdyż na działce wciąż trwały prace nad budową kolejnych domów. Sprawa wstrzymała nie tylko procedurę przeniesienia własności, ale również uniemożliwiła małżeństwu uzyskanie kredytu na dalsze prace wykończeniowe.

 

Zobowiązanie dewelopera do utworzenia księgi wieczystej

Krzysztof podpisał umowę przedwstępną z deweloperem na zakup mieszkania w nowo budowanym osiedlu. W umowie deweloper zobowiązał się do założenia księgi wieczystej w terminie pół roku od zakończenia budowy. Jednakże, po upływie roku księga nadal nie została utworzona, a deweloper tłumaczył opóźnienia problemami z geodezyjnym podziałem gruntu. Krzysztof zmuszony był wystąpić na drogę sądową, aby zmusić dewelopera do dotrzymania umowy.

 

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej a niższa cena

Ewa zakupiła mieszkanie bez księgi wieczystej, licząc na szybkie uregulowanie tej kwestii przez dewelopera. Mimo korzystnej ceny zakupu, po kilku latach okazało się, że założenie księgi jest niemożliwe z powodu nierozwiązywalnych problemów z podziałem gruntu. W efekcie Ewa miała trudności ze sprzedażą nieruchomości, a potencjalni nabywcy obawiali się braku księgi i niemożliwości zabezpieczenia transakcji kredytem hipotecznym.

Podsumowanie

Zakup nieruchomości bez wyodrębnionej księgi wieczystej wiąże się z ryzykiem prawnym i finansowym, które może utrudnić uzyskanie kredytu hipotecznego oraz ograniczyć możliwość przyszłej sprzedaży. Warto dokładnie przeanalizować zobowiązania dewelopera i zabezpieczyć swoje interesy poprzez odpowiednie zapisy w umowie.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupu nieruchomości bez księgi wieczystej lub chcesz upewnić się, że Twoja umowa chroni Twoje prawa, oferujemy profesjonalną pomoc prawną i przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu