
















W serwisie
Materiały
Zakup mieszkania przez matkę i syna we współwłasności, jakie są możliwości?• Data: 31-01-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Chcemy z synem kupić mieszkanie (współwłasność) od dewelopera do wykończenia. Syn ma zdolność kredytową, wkład własny i weźmie kredyt na zakup mieszkania, a ja opłacę wykończenie, zakup miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej. Jak to wygląda z perspektywy prawnej? Czy można otrzymać kredyt hipoteczny we współwłasności, jeżeli druga osoba nie jest we wspólnocie majątkowej małżeńskiej z kredytobiorcą? Jeżeli nie, to co zrobić, aby zachować współwłasność przy zakupie mieszkania na kredyt? |
![]() |
Kupno mieszkania na kredyt a współwłasność nieruchomościW pierwszej kolejności wskazać należy, że kwestia udzielenia kredytu na zakup nieruchomości na tzw. współwłasność bez drugiego kredytobiorcy w praktyce zazwyczaj jest rzadkością. Zależy to tak naprawdę od banku. Proszę pamiętać o tym, że ustanowienie hipoteki wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Zatem wątpliwe, aby bank udzielił 100% kredytu na nieruchomość, której 1/2 udziału będzie należała do innej osoby niż kredytobiorca. Być może udziały w nieruchomości mogą być określone inaczej, np. 3/4 dla syna, a 1/4 dla mamy. Warto jednak w tym zakresie skorzystać z pomocy doradcy finansowego/kredytowego, który ma dostęp do ofert ze strony banków.
Jeżeli nieruchomość ma być współwłasnością tych dwóch osób, to może lepszym rozwiązaniem jest nabycie nieruchomości przez syna, a następnie przeniesienie w darowiźnie 1/2 lub innego udziału na rzecz mamy. Taka sytuacja wydaje się znacznie prostsza i mniej skomplikowana pod kątem prawnym. Porozumienie między matką a synem w sprawie finansowania nieruchomościOdnosząc się do wzajemnych rozliczeń wykończenia, to takie rozwiązania z punktu widzenia umowy deweloperskiej nie mają znaczenia dla dewelopera. To, co warto zrobić, to zawrzeć porozumienie pomiędzy mamą a synem dotyczące sposobu finansowania tej nieruchomości. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Rozumiem bowiem, że ten sposób rozliczeń ma istotne znaczenie dla stron, tj. dla syna oraz mamy.
Dlatego też doradzałabym Państwu: 1) ustalenie, jak na ten moment wygląda sprawa z udzieleniem kredytu w takiej konfiguracji, jak Państwo chcą (czy w ogóle znajdzie się bank, który to zaakceptuje), 2) w przypadku twierdzącym – zawrzeć pomiędzy mamą a synem porozumienie dotyczące sposobu finansowania inwestycji, 3) przystąpić do umowy deweloperskiej.
W przypadku, gdy brak jest możliwości udzielenia kredytu w takiej konfiguracji, rozważyć zakup nieruchomości przez syna, a następnie dokonanie darowizny udziału mamie. PrzykładyKupno mieszkania na kredyt Michał, który planował zakup mieszkania, chciał, aby jego mama została współwłaścicielką nieruchomości. Mężczyzna starał się o kredyt na całą wartość mieszkania, jednak bank w tej sytuacji mu go nie udzielił. Michał skonsultował się z doradcą kredytowym, który zaproponował mu inne rozwiązanie – samodzielny zakup mieszkania i przekazanie 1/4 jego wartości mamie w formie darowizny. Michał przystał na tę propozycję.
Kupno mieszkania przez syna z darowizną dla mamy Piotr chciał kupić mieszkanie wspólnie z mamą. Jednakże po konsultacji z doradcą kredytowym Piotr zdecydował się kupić nieruchomość samodzielnie, a po zakończeniu transakcji darować połowę mieszkania mamie. Taki sposób rozwiązania sprawy pozwolił mu uniknąć komplikacji związanych z kredytem i współwłasnością.
Porozumienie między matką a synem w sprawie finansowania Tomasz i jego mama, Katarzyna, postanowili kupić mieszkanie. Tomasz wziął kredyt na całą wartość nieruchomości, a Katarzyna miała pokryć część kosztów wykończenia. Po konsultacji z doradcą prawnym zdecydowali się zawrzeć pisemne porozumienie dotyczące finansowania, które zostało poświadczone notarialnie. Dzięki temu zabezpieczyli swoje interesy i uniknęli ewentualnych nieporozumień dotyczących rozliczeń związanych z nieruchomością. PodsumowanieArtykuł omawia kwestie związane z zakupem nieruchomości na kredyt w przypadku współwłasności. Proponowanym rozwiązaniem w opisywanej sprawie jest zakup mieszkania przez jedną osobę, a następnie przekazanie części nieruchomości drugiemu współwłaścicielowi w formie darowizny. W takiej sytuacji konieczne może być również zawarcie porozumienia między współwłaścicielami regulującego kwestie finansowe. Oferta porad prawnychZakup nieruchomości na kredyt w ramach współwłasności może wiązać się z licznymi trudnościami. Skorzystaj z naszych porad prawnych online, aby uzyskać fachowe wsparcie w sprawach dotyczących kredytu, współwłasności czy darowizny. Nie czekaj – już dziś opisz nam swój problem w formularzu umieszczonym pod tekstem! Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale