Zakup mieszkania od spadkobierców - brak wpisu w księgach wieczystych• Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Noszę się z zamiarem zakupu mieszkania. Jego właściciel jakiś czas temu zmarł, są jego spadkobiercy, ale niepokoi mnie fakt, że w księdze wieczystej nieruchomości figuruje nadal jako jedyny właściciel wspomniany zmarły. Czy będzie dla mnie bezpiecznie kupić mieszkanie z księgą wieczystą, która nie odpowiada rzeczywistej sytuacji? Sprawa spadkowa nie została jeszcze przeprowadzona. Ewentualnie jakich gwarancji wymagać od osób, które są spadkobiercami? |
|
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystychNiestety, aby nabyć wymienioną nieruchomość, spadkobiercy po zmarłym, który figuruje w księdze wieczystej jako właściciel, muszą dokonać formalnego nabycia po nim spadku oraz wprowadzić zmiany w treści księgi wieczystej, aby to oni figurowali jako właściciele. Dopiero po takiej formalnej zmianie może nastąpić bezpieczna sprzedaż nieruchomości.
Należy bowiem podkreślić, iż zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece – w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).
W prawie polskim konstrukcja rękojmi z jednej strony wzmacnia znaczenie ksiąg wieczystych, służy ochronie osób, które dokonują czynności prawnych mających za przedmiot własność lub inne prawo rzeczowe na nieruchomości w zaufaniu do treści księgi wieczystej (por. E. Gniewek, w: System PrPryw, t. 4, 2012, s. 199; tenże, Księgi, s. 114-115). Z drugiej strony instytucja ta stanowi pewnego rodzaju sankcję dla osób, które zaniedbują obowiązek ujawnienia praw rzeczowych w księgach wieczystych. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 08.09.2011 r.: „Podstawowe znaczenie przywiązywać należy do treści wpisu do księgi wieczystej, a więc do tego, czy wskazuje ona podmiot, którego nieruchomość mogłaby być obciążona użytkowaniem wieczystym, gdyby był on jej właścicielem. Rękojmia powinna chronić osobę trzecią (nabywcę prawa) działającego w zaufaniu do treści wpisu do księgi wieczystej” (wyrok SN z 08.09.2011 r., III CSK 159/09, Legalis).
Stwierdzenie nabycia spadku po właścicielu mieszkaniaZ uwagi na powyższe, stan prawny nieruchomości musi zgadzać się ze stanem, który Pan nabędzie, a więc chce Pan dokonać zakupu od spadkobierców, czyli to oni muszą stać się nowymi właścicielami nieruchomości. Aby to mogło się zaktualizować, nowi właściciele muszą dokonać nabycia spadku – czy to przed sądem, czy przed notariuszem.
Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Stwierdzenie nabycia spadku następuje na wniosek i – co do zasady – w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 Kodeku postępowania cywilnego).
Wpisanie spadkobierców do księgi wieczystej mieszkaniaUczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są bowiem wszystkie osoby, które mogą być uznane za zainteresowane, czyli, jak wskazałam, spadkobiercy ustawowi. Zgodnie z art. 670 K.p.c. sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Sąd może przy tym wezwać osobę, co do której zostanie uprawdopodobnione, że dysponuje testamentem, do złożenia tego dokumentu. W takim przypadku sąd dokona otwarcia i ogłoszenia testamentu. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub skierować sprawę do dowolnego notariusza.
Dopiero po niniejszym postępowaniu, należy złożyć do wydziału ksiąg wieczystych wniosek o zmianę właścicieli. Po zakończeniu tej procedury może Pan spokojnie nabyć nieruchomość.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale