Zakup busa i przerobienie go na samochód osobowy• Opublikowano: 02-09-2022 • Autor: Marcin Sądej |
Nie jesteśmy firmą. Nabyliśmy samochód bus ciężarowy do 3,5 t, z salonu w Polsce (był to samochód demonstracyjny, z przebiegiem 2000 km), z zamiarem przerobienia go na samochód osobowy. W urzędzie skarbowym otrzymaliśmy dokument o odroczeniu zapłaty akcyzy. Firma zajmująca się przebudową samochodów złożyła w wydziale komunikacji odpowiednie dokumenty dotyczące tej przeróbki. Po kilku miesiącach samochód z 3-osobowego stał się samochodem 5-osobowym, ale w nowym dowodzie rejestracyjnym jest nadal samochodem ciężarowym. Jak to się ma do niniejszej akcyzy? Samochód po przerobieniu został zarejestrowany 10 maja 2022. Wystawiono fakturę 22 maja. Czy powinniśmy w tym momencie złożyć jakąś deklarację do urzędu skarbowego, czy czekać do lipca? Czy ta akcyza nas dotyczy, czy nie? |
|
Akcyza od pojazduNa podstawie art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy. Powyższy przepis wszedł w życie w dniu 1 lipca 2021 r.
Równocześnie należy wskazać na treść przepisu przejściowego, tj. art. 29 ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nim, jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym, nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian konstrukcyjnych powstaje z dniem 1 lipca 2022 r. Przerobienie busa – zmiany konstrukcyjneJak zatem widać, zmiany konstrukcyjne pojazdu rodzą obowiązek podatkowy z dniem 1 lipca 2022 r. Nie ma tu znaczenia, czy zmiana konstrukcyjna miała miejsce w grudniu 2021 r., w maju 2022 czy 30 czerwca 2022 r. W każdym z tych przypadków obowiązek podatkowy powstaje w dniu 1 lipca 2022 r.
Zgodnie z art. 106 ust. 3b ustawy „w przypadku, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:
1) złożyć deklarację uproszczoną AKC-US, według ustalonego wzoru, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, 2) dokonać obliczenia i zapłaty akcyzy na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego
– nie później jednak niż w dniu złożenia zawiadomienia zgodnie z przepisami o ruchu drogowym o dokonaniu w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy, a w przypadku gdy jego sprzedaż odbyła się przed dniem złożenia tego zawiadomienia - w dniu sprzedaży tego samochodu osobowego”. Deklaracja i zapłata akcyzyDeklarację uproszczoną podatnik powinien złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej, natomiast jeżeli jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, może ją złożyć w postaci papierowej (art. 106 ust. 3d i ust. 3e ustawy).
W konsekwencji obowiązek podatkowy powstaje w dniu 1 lipca 2022 r.,, deklarację uproszczoną AKC-US należy złożyć do 15 lipca 2022 r. Zapłaty akcyzy należy dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 1 sierpnia 2022 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale