Zakup auta w UK, sprowadzenie do Polski i odsprzedaż na Ukrainę• Autor: Marcin Sądej |
Chciałbym kopic auto w UK, sprowadzić do Polski i praktycznie od razu odsprzedać dalej na Ukrainę. Chcianym uniknąć akcyzy i cła, ponieważ auto będzie sprowadzone na części, ale ja będę je odsprzedawał w całości. Czy to możliwe? |
Fot. Fotolia |
Nabycia samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium krajuZgodnie z ustawą o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlega m.in. czynność nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Ustawa za samochody osobowe uznaje pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Jak zatem widać z powyższej definicji określenie samochodu osobowego następuje bez względu na jego stan techniczny. W rezultacie nawet samochody zniszczone i uszkodzone, które są sprowadzane do Polski należy opodatkować podatkiem akcyzowym.
Obecnie podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego dokonać obliczenia i zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zdemontowanie samochodu na części przed przywozem do Polski a akcyzaWarto również w tym miejscu wskazać na interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 maja 2009 r., IPPP3-443-168/09-2/JK, który wskazał, że „zgodnie bowiem z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Gdyby jednak spółka po nabyciu, a przed przywozem do Polski demontowała samochody na części, to można byłoby uznać, iż nie powstanie wobec w takim przypadku obowiązek podatkowy w akcyzie – brak będzie przedmiotu opodatkowania – części samochodowe nie podlegają opodatkowaniu akcyzie. Przywóz samochodu w całości, nawet jeśli jest niesprawny lub powypadkowy podlega wciąż obowiązkowi podatkowemu”.
Jest to zatem jedno z możliwych dla Pana rozwiązań celem uniknięcia zapłaty akcyzy. Sprowadzenie samochodu do kraju i sprzedaż na Ukrainę a cłoNależy także wskazać, że zgodnie z art. 101 ust. 2a ustawy obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego albo sprzedaży nie powstaje, jeżeli ten samochód osobowy został dostarczony wewnątrzwspólnotowo lub wyeksportowany w terminie 30 dni od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego albo sprzedaży. W związku z tym jeżeli sprowadzi Pan do kraju samochód osobowy i w ciągu 30 dni sprzeda na Ukrainę, nie spowoduje to powstanie obowiązku zapłaty akcyzy.
Jeżeli chodzi natomiast o konieczność zapłaty cła, to obowiązek taki powstaje w momencie importu danego towaru. Z uwagi na fakt, iż z importem mamy do czynienia w przypadku nabycia rzeczy z krajów trzecich (spoza Unii Europejskiej), w przypadku nabycia samochodu z Wielkiej Brytanii nie wystąpi obowiązek zapłaty cła.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale