Zakłócanie spokoju przez psa sąsiada, co zrobić?

• Data: 21-08-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Mieszkam w bliźniaku. Psy sąsiada szczekają pozostawione sam w domu w godzinach przedpołudniowych, popołudniowych, a nawet wieczornych. Oczywiście rozmowa i prośby nie pomagają. Pracuję zdalnie i jest to bardzo uciążliwe. Co można zrobić, aby to się wreszcie skończyło?

Zakłócanie spokoju przez psa sąsiada, co zrobić?

Zakaz immisji sąsiedzkich

Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jest to tzw. zakaz immisji.

Wykładnia powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że nieruchomość sąsiednia nie zawsze będzie chroniona przed skutkami immisji pośrednich. W jednym z orzeczeń SN stwierdził, że prawidłowa wykładnia ww. przepisu prowadzi do wniosku, że przepis ten zabrania właścicielowi nieruchomości działań, które by zakłócały korzystanie z cudzej nieruchomości, jeżeli stopień tego zakłócenia przekracza zwykłą – przyjętą w stosunkach miejscowych – miarę. W innym orzeczeniu SN wskazał, że ocena „przeciętnej miary w rozumieniu art. 144 musi być dokonana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osób, których przestrzeń w miejscu zamieszkania w następstwie realizacji dalszych inwestycji uległaby ograniczeniu”. Tym samym subiektywne przekonanie właściciela nieruchomości narażonej na działanie immisji pośrednich i ich uciążliwości nie może mieć decydującego znaczenia w dokonywanej ocenie danego zachowania.

Natomiast zgodnie z art. 222 § 2 „przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

Wejście na drogę sądową

W takiej sytuacji, skoro rozmowy z sąsiadem nie przynoszą pożądanego skutku, należałoby skierować do niego w pierwszej kolejności formalne wezwanie z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Kolejnym etapem byłaby już wystąpienie na drogę sądową.

Oprócz drogi cywilnej jest jeszcze droga karna.

Jeśli wszystkie polubowne metody zawiodą, pozostaje wystąpić do policji lub straży miejskiej o ukaranie właściciela psa za niewłaściwe sprawowanie opieki. Jeśli pies hałasuje np. po godz. 22.00 – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń: „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Przykłady

Praca zdalna zakłócona przez hałas

Anna, pracowniczka zdalna z Warszawy, boryka się z problemem szczekających psów sąsiada.

Anna mieszka w bliźniaku na cichej ulicy w Warszawie i od kilku miesięcy pracuje zdalnie jako analityczka danych. Początkowo cieszyła się na myśl o pracy z domu, gdzie mogła skupić się na swoich zadaniach bez rozpraszających bodźców typowych dla biura. Niestety, jej spokój został zakłócony przez dwa psy sąsiada, które zaczynają szczekać, gdy tylko właściciel opuszcza dom. Hałas jest szczególnie uciążliwy podczas porannych konferencji, kiedy Anna stara się skoncentrować na ważnych prezentacjach dla swojego zespołu.

Pomimo licznych próśb i rozmów z sąsiadem, sytuacja nie uległa poprawie. Anna postanowiła więc działać formalnie. Złożyła pisemne wezwanie do sąsiada z prośbą o przywrócenie spokoju i rozważa skierowanie sprawy na drogę sądową. Jej historia jest doskonałym przykładem, jak uciążliwe szczekanie może wpłynąć na życie zawodowe i prywatne, oraz jak ważne jest podjęcie kroków prawnych w celu rozwiązania problemu.

Zakłócenie spokoju rodzinnego

Kasia i Michał, młode małżeństwo z Gdańska, próbują cieszyć się życiem rodzinnym mimo uciążliwego hałasu.

Kasia i Michał przeprowadzili się do nowego domu z nadzieją na spokojne życie z dwójką małych dzieci. Jednak psy sąsiada, które szczekają przez cały dzień, stały się poważnym problemem. Dzieci mają trudności z zasypianiem w ciągu dnia, co wpływa na ich samopoczucie i rozwój. Rodzina nie jest w stanie w pełni cieszyć się wspólnymi chwilami ani zrelaksować się w swoim ogrodzie.

Pomimo rozmów z właścicielem psów, problem szczekania nie ustępuje. Kasia i Michał zdecydowali się więc poszukać pomocy w lokalnych służbach porządkowych. Złożyli skargę do straży miejskiej, która ma przeprowadzić inspekcję i ocenić sytuację. Historia Kasi i Michała pokazuje, jak uciążliwe szczekanie może zakłócać życie rodzinne i jak ważne jest, aby skorzystać z dostępnych narzędzi prawnych do ochrony swojego spokoju.

Studia zakłócone przez hałas

Piotr, student z Poznania, walczy o spokojne warunki do nauki.

Piotr, student prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, potrzebuje ciszy i spokoju, aby efektywnie się uczyć. Niestety, jego sąsiad posiada trzy psy, które nieustannie szczekają, zwłaszcza wieczorami, kiedy Piotr stara się przygotowywać do egzaminów. Wysoki poziom hałasu wpływa na jego zdolność do koncentracji i powoduje stres, który negatywnie wpływa na jego wyniki w nauce.

Po nieudanych próbach rozmowy z właścicielem psów, Piotr postanowił działać bardziej zdecydowanie. Skontaktował się z radą osiedla, aby omówić problem i dowiedzieć się o potencjalnych rozwiązaniach. Rozważa również złożenie skargi do sądu, aby zagwarantować sobie prawo do spokoju w swoim własnym mieszkaniu. Przykład Piotra pokazuje, jak hałas może wpływać na edukację i dlaczego warto podjąć działania w celu ochrony swoich praw.

Podsumowanie

Uciążliwe szczekanie psów sąsiada może poważnie zakłócać codzienne życie i pracę. Gdy rozmowy z właścicielem nie przynoszą rezultatów, warto sięgnąć po formalne środki prawne, takie jak pisemne wezwanie do zaniechania naruszeń czy skarga do lokalnych służb porządkowych. Działania te mogą pomóc w przywróceniu spokoju i ochronie naszych praw do komfortowego korzystania z własnej nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online i zamów pisma dostosowane do Twojej sytuacji, aby skutecznie rozwiązać problem uciążliwego szczekania psów sąsiada i przywrócić spokój w swoim domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93