.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakażenie po zabiegu u kosmetyczki, czy można ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i odszkodowanie?

• Data: 04-12-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Od kilku miesięcy borykam się z pewnym zakażeniem. Zmiany na skórze pojawiły się po wykonaniu kilku zabiegów u kosmetyczki (usuwania owłosienia laserem). Lekarz dermatolog poinformował mnie, że prawdopodobnie zaraziłam się właśnie w tym gabinecie kosmetycznym. Czeka mnie długotrwałe i żmudne leczenie. To wszystko oczywiście kosztuje. Zabiegi usuwania owłosienia też sporo kosztowały. Rozmawiałam z kosmetyczką o tej sprawie i powiedziała, że jeśli lekarz wyrazi zgodę, to ona może mi usunąć zmianę tzw. plazmą. Lekarz nie zaleca takiego rozwiązania ze względu na możliwe skutki uboczne po zabiegu. Jestem rozżalona i nie wiem, co mam robić. Wydałam mnóstwo pieniędzy na laser, potem na lekarza, leki i czeka mnie kosztowny zabieg. Co w takiej sytuacji mogę zrobić od strony prawnej? Czy złożenie reklamacji będzie podstawą do zwrotu kosztów zabiegów i leczenia? Jakiego odszkodowania mogę żądać? Proszę o poradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakażenie po zabiegu u kosmetyczki, czy można ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i odszkodowanie?

Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia

Jeżeli ma Pani potwierdzenie, iż do zakażenia doszło na skutek wykonywanego zabiegu, proponuję dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia na zasadach ogólnych. Może Pani także oczywiście dochodzić naprawienia szkody na podstawie przepisów dotyczących rękojmi i nienależycie wykonanego dzieła.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 415 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Artykuł 415 K.c. jest ogólnym przepisem umożliwiającym nałożenie obowiązku naprawienia szkody na podmiot, który wyrządził ją ze swojej winy. Przepis ten stanowi ogólną podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej, która może mieć zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których szkoda została wyrządzona zawinionym zachowaniem.

 

Wina w art. 415 K.c., przesądzająca o zarzucalności zachowania sprawczego, bez wątpienia stwarza możliwość uwzględniania okoliczności o charakterze subiektywnym w procesie przypisywania odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Zgodnie z dualistyczną koncepcją winy użycie tego pojęcia w art. 415 K.c. uzasadnia ocenę zachowania sprawczego także przez pryzmat kryterium bezprawności.

 

Z uwagi na to po postawieniu powyższej tezy o odpowiedzialności, a więc stwierdzeniu błędu, może dochodzić Pani zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. Zgodnie bowiem z treścią art. 444 § 1 K.c. „W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie kosmetyczki do naprawienia szkody

Zgodnie także z art. 445 § 1 K.c. „W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”. Zadośćuczynienie (Schmerzensgeld) stanowi postać odszkodowania, jednak w przeciwieństwie do odszkodowania za szkodę majątkową przyznawane jest za krzywdę wywołaną naruszeniem dóbr osobistych. Komentowany przepis jest jedną z dwóch podstaw prawnych zasądzenia zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego w Kodeksie cywilnym (drugą stanowi art. 448, natomiast art. 446 § 4 jest podstawą przyznania zadośćuczynienia członkom rodziny zmarłego poszkodowanego).

 

Celem odszkodowania jest wyrównanie strat i utraconych korzyści o charakterze majątkowym, natomiast przyznanie zadośćuczynienia stanowić ma rekompensatę negatywnych doznań psychicznych w postaci krzywd i cierpień wywołanych czynem niedozwolonym. Artykuł 445 K.c. stanowi podstawę przyznania zadośćuczynienia w przypadku naruszenia czynem niedozwolonym enumeratywnie wyliczonych dóbr osobistych: zdrowia, wolności lub integralności cielesnej. Zadośćuczynienie może być przyznane bez względu na zasadę, na której opiera się odpowiedzialność sprawcy szkody (zasada winy, zasada ryzyka, zasada słuszności). Biorąc pod uwagę charakter chronionych dóbr, zadośćuczynienie na podstawie komentowanego przepisu może być zasądzone tylko na rzecz osób fizycznych.

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli czuje się Pani poszkodowana działaniem osoby wykonującej zabieg i ma podejrzenie, iż szkoda w Pani osobie powstała z powodu zawinienia, jak najbardziej może Pani dochodzić powyższego naprawienia szkody. W pierwszej kolejności powinna Pani jednak uzyskać potrzebną dokumentację. Najlepiej udać się do innego specjalisty, który oceni, czy faktycznie doszło do błędu – najlepiej jest uzyskać stosowne zaświadczenie. Następnie proszę wystąpić z pisemnym wezwaniem kosmetyczki do naprawienia szkody – pismo należy wysłać listem poleconym dla celów dowodowych. W przypadku braku porozumienia sprawę należy skierować do sądu rejonowego miejsca zamieszkania pozwanej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Uszkodzenie ciała w wyniku zabiegu kosmetycznego

Pani Anna poddała się zabiegowi depilacji laserowej w gabinecie kosmetycznym. W trakcie zabiegu kosmetyczka nie zastosowała się do procedur bezpieczeństwa, co spowodowało oparzenia drugiego stopnia na nogach klientki. Po konsultacji z dermatologiem i zebraniu dokumentacji medycznej pani Anna wystosowała pisemne wezwanie do gabinetu o pokrycie kosztów leczenia oraz przyznanie zadośćuczynienia za cierpienia psychiczne związane z doznaną krzywdą. Gdy kosmetyczka odmówiła, skierowała sprawę do sądu, opierając się na art. 415 i 445 K.c.

 

Rozstrój zdrowia po nieprawidłowo wykonanym zabiegu stomatologicznym

Pan Krzysztof zgłosił się do stomatologa na leczenie kanałowe. W wyniku błędu lekarza doszło do uszkodzenia sąsiedniego zęba oraz zakażenia, które wymagało długotrwałego leczenia antybiotykami. Pan Krzysztof zebrał dokumentację medyczną, w tym opinię innego stomatologa potwierdzającą nieprawidłowe wykonanie zabiegu. Wystosował do dentysty wezwanie do naprawienia szkody, domagając się zwrotu kosztów leczenia oraz zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Brak odpowiedzi zmusił go do wniesienia pozwu.

 

Zakażenie po zabiegu chirurgicznym

Pani Katarzyna zdecydowała się na niewielki zabieg chirurgiczny w prywatnej klinice. Po zabiegu, mimo przestrzegania zaleceń, doszło do zakażenia rany, które lekarz próbował zbagatelizować. Pani Katarzyna udała się do innego specjalisty, który stwierdził, że zakażenie wynikało z nieodpowiedniej sterylizacji narzędzi w klinice. Po uzyskaniu pisemnego zaświadczenia i przedstawieniu rachunków za dodatkowe leczenie wystosowała pismo do kliniki o zwrot kosztów i zadośćuczynienie. Gdy klinika odmówiła, pozwała ją, opierając się na przepisach art. 444 i 445 K.c.

Podsumowanie

Artykuł omawia możliwość dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia w przypadku szkód wyrządzonych wskutek zawinionego działania, np. błędów w trakcie zabiegów kosmetycznych lub medycznych. Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego osoba odpowiedzialna za wyrządzenie szkody jest zobowiązana do jej naprawienia, co może obejmować pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji oraz rekompensatę za cierpienia psychiczne (art. 444 i 445 K.c.). Poszkodowany powinien zgromadzić dokumentację potwierdzającą winę sprawcy i wystąpić z pisemnym wezwaniem o naprawienie szkody. W razie odmowy sprawę można skierować do sądu. Celem odszkodowania jest wyrównanie strat materialnych, natomiast zadośćuczynienie rekompensuje niematerialne krzywdy.

Oferta porad prawnych

Jeśli doświadczyłeś szkody w wyniku błędnie wykonanego zabiegu kosmetycznego lub medycznego, skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni prawnicy wyjaśnią Ci, w jaki sposób możesz dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesione szkody. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu