Zakaz wtórnych podziałów a sprzedaż części działki• Autor: Elżbieta Gołąb |
Jestem właścicielem działki, na której stoi budynek (80%) oraz dobudówka (20%). Mam kupca na tę dobudówkę, który zresztą od lat dzierżawi ją ode mnie pod działalność. Miejscowy plan zagospodarowania wszedł w życie dwa lata temu, kiedy jeszcze miałem podpisaną z miastem dzierżawę wieczystą, a rok później wykupiłem tę ziemię na własność. Czy zakaz wtórnych podziałów przy prywatnym właścicielu mam tak samo dosłownie rozumieć? W jaki sposób podejść do tej sprzedaży?
|
|
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennegoMiejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawą planowania przestrzennego w gminie. Plan ten jest aktem prawa miejscowego i jako taki stanowi zgodnie z Konstytucją RP źródło prawa (na terenie obszaru danej gminy). Plan uchwala rada gminy na podstawie wcześniej uchwalonego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Procedurę uchwalania planu i jego zawartości określa ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717).
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się, w zależności od potrzeb:
Zakaz wtórnego podziałuPonieważ na terenie, na którym znajduje się Pańska nieruchomość, obowiązuje zakaz wtórnego podziału, nie może Pan wydzielić działki, by później móc ją sprzedać.
Nie może Pan ustanowić użytkowania wieczystego na czyjąś rzecz. Grunt w użytkowanie wieczyste może być ustanowiony zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny tylko na gruntach należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, nie osób fizycznych.
Jedyne, co Pan może zrobić, to sprzedać udział procentowy w nieruchomości, a później dokonać zniesienia współwłasności albo dokonać ustanowienia odrębnej własności lokalu i później ten lokal zbyć temu, kto go aktualnie od Pana dzierżawi. Ustanowienia odrębnej własności lokalu dokonuje się na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Elżbieta Gołąb Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale