.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakaz zbliżania do żony a kontakty z dziećmi, jakie są moje prawa?

• Data: 03-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mam wyrok karny za przemoc psychiczną i fizyczną oraz zakaz zbliżania na odległość 50 m do (jeszcze) żony. Mam zasądzone zabezpieczenie kontaktów w taki sposób, że żona przywozi mi dzieci do miejsca mojego zamieszkania. Pewnego dnia podjechała samochodem i zobaczyłem przez okno w bloku, gdzie mieszkam, że pali papierosy w samochodzie z dziećmi. Zszedłem i powiedziałem, żeby nie paliła w samochodzie doszedł w tym momencie kurator. Dzieci wyszły z samochodu i jedno wziąłem na ręce i poszedłem do domu. Żona zgłosiła na policję, że złamałem zakaz zbliżania, i teraz mam mieć sprawę w sądzie o zamianę kary w zawieszeniu na karę pozbawienia wolności. Jak mam się bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakaz zbliżania do żony a kontakty z dziećmi, jakie są moje prawa?

Zbliżenie się do żony

Kluczowe jest to, czy to Pan zainicjował kontakt z żoną, bowiem Pan jako posiadający nałożony zakaz zbliżania się i kontaktowania, nie może inicjować kontaktu z pokrzywdzoną – żona natomiast może taki kontakt inicjować i Pan wtedy może na ten kontakt odpowiedzieć, natomiast sam nie może Pan inicjować kontaktu.

 

Zgodnie bowiem z art. 41a § 1 Kodeksu karnego „sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym zwłaszcza przemocy wobec osoby najbliższej. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakaz kontaktowania się

Zakaz kontaktowania się z określonymi osobami oznacza, że oskarżony nie może nawiązywać i utrzymywać więzi z określonymi osobami. Chodzi o wszelkie formy kontaktowania, zarówno o kontaktowanie osobiste, jak i za pomocą środków technicznych, np. telefonu, poczty e-mailowej. Nie naruszy zatem zakazu sprawca, który posługując się nickiem, prowadzić będzie przez Internet rozmowę z pokrzywdzoną, która również bierze w niej udział, występując pod nickiem, o ile nie ma świadomości, z kim rozmawia. Zakaz nie zostanie złamany także wówczas, gdy to pokrzywdzony skontaktuje się ze skazanym, jednak pod warunkiem, że zaniecha on dalszego kontaktu (red. Gadecki 2023, wyd. 1/Karnat).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zakaz zbliżania się

Zakaz zbliżania się został sformułowany ogólnie. Jego konkretyzacja należy do sądu. Organ ten określa, po pierwsze, osobę lub osoby, do których nie może zbliżać się oskarżony, po drugie – odległość, jaką oskarżony musi zachować od określonej przez sąd osoby. Mając na uwadze cel i przesłanki tego zakazu, osobą taką z reguły będzie pokrzywdzony przestępstwem popełnionym z użyciem przemocy w rodzinie. Chodzi przecież o zaoszczędzenie pokrzywdzonemu przykrych przeżyć, jakie wiążą się ze wspomnieniem przestępstwa, a wywołuje je widok sprawcy. Sąd też – zgodnie z art. 41a § 4 Kodeksu karnego – wskazuje odległość od osób chronionych, którą skazany obowiązany jest zachować. Ma w sposób prawidłowy zabezpieczyć pokrzywdzonego przed kontaktem z oskarżonym (wyr. SA w Katowicach z 30.11.2017 r., sygn. akt II AKa 394/17).

 

Dlatego też, jeżeli to Pan podszedł do żony i zainicjował kontakt, to niestety złamał Pan zakaz – szczególnie jeżeli zrobił to Pan w obecności świadków, w tym kuratora, który zapewne potwierdzi wersję żony. Jedyną możliwością obrony, jeżeli nie ma możliwości powołania się na to, iż to żona zainicjowała kontakt, jest powołanie się jedynie na dobro dzieci i to, że nie chciał Pan nawiązać kontaktu z żoną, ale odbyło się to przypadkowo w momencie odbierania dzieci. Niestety, nie gwarantuje to, że sąd nie przychyli się do wniosku żony, bowiem jak wskazałam powyżej, zostały przez Pana złamane warunki zakazu kontaktowania się – zainicjował Pan bowiem kontakt z żoną, a tego Pan nie mógł – nawet zwracając uwagę.

Przykłady

Konflikt przy odbieraniu dzieci

Marek ma zakaz zbliżania się do swojej byłej żony Magdy na odległość 50 metrów. Magda przywozi dzieci do miejsca zamieszkania Marka, aby mogły spędzić z nim weekend. Pewnego dnia Marek zauważył przez okno, że Magda pali papierosa w samochodzie z dziećmi. Zaniepokojony o zdrowie dzieci, Marek zszedł na dół i poprosił Magdę, aby nie paliła w ich obecności. W tym momencie przyjechał kurator, a Marek wziął jedno z dzieci na ręce i wrócił do mieszkania. Magda zgłosiła na policję, że Marek złamał zakaz zbliżania się, ponieważ podszedł do niej i nawiązał kontakt.

 

Przypadkowe spotkanie na placu zabaw

Adam ma zakaz zbliżania się do swojej byłej żony, Anny. Pewnego dnia Adam zabrał dzieci na plac zabaw, nie wiedząc, że Anna także planuje tam przyjść z dziećmi z ich poprzedniego związku. Kiedy Anna pojawiła się na placu zabaw, Adam próbował unikać kontaktu, jednak dzieci biegały między nimi, a Anna zaczęła rozmowę z Adamem. Po powrocie do domu, Anna zgłosiła, że Adam złamał zakaz zbliżania się, mimo że to ona zainicjowała rozmowę.

 

Spotkanie w supermarkecie

Tomasz ma sądowy zakaz zbliżania się do swojej byłej żony, Marty. Pewnego dnia Tomasz udał się do supermarketu na zakupy. W jednym z korytarzy spotkał Martę, która przyszła tam z dziećmi. Marta zaczęła rozmawiać z Tomaszem o problemach z dziećmi i ich szkołą. Tomasz, chcąc uniknąć problemów, starał się jak najszybciej zakończyć rozmowę i odejść. Po powrocie do domu, Marta zgłosiła, że Tomasz złamał zakaz zbliżania się, ponieważ przebywali blisko siebie i rozmawiali.

Podsumowanie

W każdym z tych przypadków kluczowe jest ustalenie, czy to oskarżony zainicjował kontakt. Jeśli kontakt został zainicjowany przez żonę, oskarżony może argumentować, że jedynie odpowiedział na jej działania, co zgodnie z prawem nie jest naruszeniem zakazu. Dodatkowo, w sytuacjach, gdy kontakt był przypadkowy i oskarżony starał się go zakończyć jak najszybciej, można próbować argumentować, że nie miał on na celu naruszenia zakazu, a jedynie dbał o dobro dzieci lub starał się uniknąć konfliktu. Jednakże każda taka sytuacja wymaga dokładnej analizy i przedstawienia dowodów, że to żona była inicjatorem kontaktu.

Oferta porad prawnych

Zapewniamy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, gwarantując szybkie i skuteczne wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 30 listopada 2017 r., sygn. akt II AKa 394/17

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu