W serwisie
Materiały
Zakaz konkurencji dla programisty• Data: 13-11-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Podpisałem umowę-zlecenie, w której wyraziłem zgodę na świadczenie usług polegających na wykonywaniu prac informatycznych, w szczególności prac programistycznych. W umowie mam wpis o zakazie konkurencji (widoczny w załączniku, paragraf 7 i 8). Chciałbym się dowiedzieć, czy ta umowa pozwala mi na podpisanie umowy-zlecenia z inną firmą, w której również świadczyłbym usługi programistyczne. Firma, z którą podpisałem umowę, ma swoją autorską aplikację do zarządzania magazynami. Firma, z którą chciałbym podpisać umowę, również stworzyła autorską aplikację do zarządzania magazynami i nad tą aplikacją bym pracował. Firmy te jednak w żaden sposób nie są ze sobą powiązane. Zapis o działalności konkurencyjnej w umowie rozumiem tak, że nie mogę świadczyć usług dla kontrahentów, z którymi współpracuje firma, z którą mam aktualnie podpisaną umowę, ale jeśli te firmy nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, taka działalność jest możliwa. Czy moja interpretacja zapisów umowy jest prawidłowa? Dodatkowo w umowie mam wpis o protokole, który stanowi załącznik do umowy, jednakże tego protokołu nie otrzymałem. Czy przez to, że go nie dostałem, umowa może zostać unieważniona? |
|
Współpraca z firmą konkurencyjnąZakaz działalności konkurencyjnej reguluje par. 7 i 8 podpisanej przez Pana umowy. Za działalność konkurencyjną mocą par. 7 ust. 1 uznano działalność gospodarczą tego samego rodzaju lub istotnie zbliżoną do tej, jaką zleceniodawca wykonywał w trakcie umowy, przy czym zawsze za takową uznaje się projektowanie, tworzenie, modyfikowanie, opracowywanie, wdrażanie i utrzymywanie produktów informatycznych oraz ich sprzedaż i licencjonowanie.
Zgodnie z par. 8 zobowiązał się Pan w czasie trwania umowy i aż 3 lata po jej rozwiązaniu/wypowiedzeniu/wygaśnięciu/odstąpieniu do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej zdefiniowanej w par. 7 ust. 1, ale na rzecz kontrahentów zleceniodawcy, z którymi tenże zleceniodawca współpracował w czasie trwania Pana umowy z nim. Nie jest to zatem bezwzględny zakaz prowadzenia czy współpracy przy pracach, którymi zajmuje się zleceniodawca, ale zakaz takich prac na rzecz kontrahentów zleceniodawcy, z którymi tenże współpracował w okresie, gdy łączyła go Pana z nim umowa (nie ma wskazania, że tymi, z którymi Pan miał styczność, ale wszelkimi, zatem Pana obowiązkiem jest ustalić, czy z daną firmą w czasie trwania współpracy faktycznie zleceniodawca w żaden sposób nie współpracował). Za każdy przypadek naruszenia zastrzeżono karę umowną aż 100 000 zł. Konsekwencje nieotrzymania załącznika do umowyOkoliczność, że nie otrzymał Pan załącznika do umowy, jakim jest protokół, nie stanowi o nieważności umowy. To brak formalny. Miał Pan prawo domagać się tegoż załącznika, zanim podpisał Pan umowę, tj. domagać się kompletności umowy przed złożeniem podpisu. Nadto w umowie nie ma wskazania, że załączniki stanowią jej integralną część. Zresztą ów protokół nie został uczyniony załącznikiem, ale jest to dokument, który dotyczyć miał przeniesienia praw autorskich do utworów, a zatem tutaj kwestionować można, czy faktycznie na zleceniodawcę zostały przeniesione (i jakie) utwory, które Pan opracował, skoro dopiero z momentem podpisania protokołu przeniesienie miało nastąpić. To bowiem oznacza, że do czasu jego podpisania nie dochodzi do przeniesienia na zleceniodawcę praw autorskich do utworów, które Pan opracował w trakcie trwania umowy. Przy czym uwaga w par. 4 ust. 5 wskazuje, że to Pan ma obowiązek ten protokół dostarczyć w ostatnim dniu każdego miesiąca trwania umowy (na wzorze, który miał być załącznikiem do umowy). Zatem to Pan powinien upomnieć się o załącznik, zanim podpisał Pan umowę, lub wystąpić o ten wzór w trakcie trwania umowy, tak by wywiązać się z obowiązku, który Pan na siebie przyjął w par. 4 ust. 5.
Niedostarczenie protokołu w terminie wskazanym w umowie powoduje, że to Pan w tym zakresie ją narusza. A par. 9 w ust. 3 lit. c daje zleceniodawcy prawo natychmiastowego rozwiązania umowy w przypadku naruszenia par. 4 ust. 5 przez Pana. Nie wyklucza to także dochodzenia odpowiedzialności na zasadach ogólnych z art. 471 Kodeksu cywilnego, gdyby z powodu tegoż zaniechania zleceniodawca poniósł szkodę. PrzykładyKonsultant IT w tarapatach Jan, konsultant IT, zakończył współpracę z firmą X, w której przez dwa lata zajmował się wdrażaniem systemów informatycznych dla różnych klientów. Po zakończeniu umowy Jan rozpoczął współpracę z firmą Y, która była jednym z klientów firmy X w czasie jego pracy. Nieświadomy Jan zaczął wykonywać usługi podobne do tych, które świadczył dla firmy X. Po kilku miesiącach firma X dowiedziała się o współpracy Jana z firmą Y i nałożyła na niego karę umowną w wysokości 100 000 zł, powołując się na zakaz działalności konkurencyjnej zdefiniowany w jego umowie.
Programista bez protokołu Anna, programistka, podpisała umowę z firmą technologiczną Z, w której pracowała nad rozwojem oprogramowania. W umowie zaznaczono, że na koniec każdego miesiąca powinna dostarczać protokół przeniesienia praw autorskich do stworzonych utworów. Anna nie otrzymała jednak wzoru protokołu i nie upewniła się, czy powinien on stanowić załącznik do umowy przed jej podpisaniem. Po kilku miesiącach niedostarczania protokołu firma Z uznała to za naruszenie umowy i natychmiast rozwiązała umowę z Anną.
Zlecenie z opóźnieniem Tomasz, niezależny konsultant, który zawarł umowę o dzieło z firmą M, nie dostarczył na czas protokołu przeniesienia praw autorskich do aplikacji, którą stworzył. Dokument ten był wymagany, aby przeniesienie praw mogło formalnie nastąpić, co zaznaczono w par. 4 ust. 5 umowy. Gdy po zakończeniu współpracy firma M napotkała problem prawny dotyczący wykorzystania aplikacji, obciążyła Tomasza odpowiedzialnością finansową na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego, powołując się na szkodę wynikającą z braku formalnego przeniesienia praw. PodsumowanieArtykuł omawia kwestie dotyczące zakazu działalności konkurencyjnej. W opisanym przypadku zakaz działalności konkurencyjnej obejmuje prowadzenie podobnej działalności przez zleceniobiorcę na rzecz kontrahentów zleceniodawcy przez okres trwania umowy i trzy lata po jej zakończeniu, a jego naruszenie skutkuje wysoką karą umowną. Artykuł podkreśla także znaczenie protokołu przeniesienia praw autorskich, o którym wspomniano w niniejszej sprawie. Oferta porad prawnychZastanawiasz się, czy zapis o zakazie konkurencji w umowie jest zgodny z prawem? Skontaktuj się z nami! Nasi doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją umowę oraz odpowiedzą na Twoje pytania. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem! Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale