Zajęcie samochodu niezarejestrowanego w kraju• Autor: Bogusław Nowakowski |
Mieszkam w Anglii, ale w Polsce mam długi. Planuję jednak przyjazd do kraju na urlop swoim samochodem, zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Czy komornik ma prawo zatrzymać ten samochód, kiedy będę wjeżdżał lub przebywał w Polsce? |
|
Czy komornik może zająć samochód?Komornik co do zasady nie działa samowolnie, ale w oparciu o dyspozycje wierzyciela. Jeżeli wierzyciel zleci mu poszukiwanie majątku dłużnika, to ustala samodzielnie ten majątek i egzekwuje z niego należności wierzyciela.
W przypadku samochodu stosowany jest środek egzekucyjny w postaci zajęcia ruchomości.
Fakt, że Pański samochód nie jest zarejestrowany w Polsce, nie stanowi przeszkody do jego zajęcia przez komornika, ale zajęcie przebiega w sposób określony prawem i tego komornika musi przestrzegać. W jaki sposób komornik zajmuje ruchomości np. samochód?Komornik może dokonać zajęcia ruchomości, ale do tego konieczny jest fizyczny kontakt komornika z tą ruchomością. Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego:
„Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.
Art. 854. Na każdej zajętej ruchomości komornik umieści znak ujawniający na zewnątrz jej zajęcie, a jeżeli to nie jest możliwe, ujawni je w inny sposób”.
Aby dokonać zajęcia Pańskiego samochodu w Polsce, komornik musiałby:
O ile więc komornik nie wie, że ma Pan samochód, jest on obecnie w Polsce i nie zna stanu, w jakim się znajduje – nie może skutecznie dokonać zajęcia – aczkolwiek ma do tego prawo i mógłby to uczynić.
Informacja o poszukiwaniu przez komornika majątku dłużnika nie jest przekazywana do służb granicznych lub celnych. Nie stanowi więc przeszkody przyjazd z Anglii do Polski (nie ma granic, a więc i nie ma kontroli granicznych).
Gdyby zjawił się Pan u komornika swoim samochodem, to zapewne pojazd zostałby zajęty.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale