.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zajęcie przez komornika samochodu, który ma współwłaściciela

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Czy komornik podczas egzekucji może zająć samochód, jeśli udział własności samochodu jest przeniesiony na inną osobę? Czy udział we własności zawsze wynosi 1/2, czy można go ustalić dowolnie w umowie darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne z części ułamkowej prawa własności samochodu należącej do dłużnika:

 

§ 1. „Egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

 

§ 2. Innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana”.

 

Przy egzekucji z art. 846 komornik dokonuje zajęcia całej rzeczy, ale sprzedażą objęty jest tylko udział dłużnika (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15.07.1974 r., sygn. akt I CZ 97/74).

 

Tego typu egzekucja ma małe szanse powodzenia, gdyż bardzo trudno jest znaleźć osobę, która chciałaby kupić ułamkową część prawa własności samochodu.

 

W umowie przeniesienia ułamkowej części własności na inną osobę (np. w formie darowizny), ułamek ten można określić w sposób dowolny, np. 3/4. W przypadku braku zapisu w umowie określającego wysokość darowanego ułamka w prawie własności rzeczy zakłada się, zgodnie z art. 197 Kodeksu cywilnego, iż udziały współwłaścicieli w rzeczy są równe.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu