Jak się zabezpieczyć przed ślubem aby mąż nie dziedziczył po mnie• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Mam dwa mieszkania, dwoje dzieci, chorowałam na raka. Poznałam człowieka, z którym chciałabym wziąć ślub, jednak nie chcę, żeby w przypadku mojej śmierci mąż dziedziczył po mnie. W jaki sposób najlepiej zawrzeć małżeństwo, żeby po mojej śmierci mąż nie dziedziczył niczego ani też żebym ja nie ponosiła żadnych konsekwencji (ani moje dzieci) z powodu jego długów? Jak najlepiej się zabezpieczyć majątek, żeby zawarcie małżeństwa nie rzutowało na moją przyszłość lub sprawy majątkowe po mojej śmierci? Jakie akty prawne najlepiej zawrzeć? |
Fot. Fotolia |
Generalną zasadą wynikającą z polskiego prawa spadkowego jest to, że małżonek dziedziczy po drugim małżonku z ustawy. Art. 931 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Najlepszym sposobem, aby zmienić tę regułę, jest po prostu sporządzenie przez Panią testamentu, w którym powoła Pani do całości spadku np. tylko swoje dzieci. Testament taki najlepiej sporządzić u notariusza, bo on jako podmiot profesjonalny na pewno sporządzi go prawidłowo, ewentualnie może być napisany odręcznie przez Panią, należy go opatrzyć datą i następnie podpisem.
W takim przypadku jednak Pani mąż będzie miał prawo do zachowku, czyli połowy należnego mu udziału w spadku w pieniądzu i po Pani śmierci może pozwać Pani dzieci o jego zapłatę. Przykładowo jeżeli spadek wart będzie 90 tysięcy złotych i spadkobierców byłoby 3 – mąż i dwoje dzieci, to zachowek wynosie 15 tysięcy złotych (połowa z 30 tysięcy, które by dziedziczył).
Wydziedziczyć kogoś od zachowku można jedynie w 3 przypadkach, jak stanowi art. 1008 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadkobierca:
Można to zrobić w testamencie.
Natomiast jeśli Pani wraz z mężem nie będzie zaciągała długów, to nie będzie Pani za nie odpowiadać w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, chyba że mąż miałby długi i zmarł, a Pani odziedziczy po nim zadłużony spadek. Aby tak się nie stało, należy iść do notariusza i po śmierci męża złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Pani dzieci natomiast za długi Pani męża, który nie jest ich ojcem, odpowiadać nie będą, podobnie jak nie będą po nim dziedziczyć
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale