Wyprowadzanie psów – przepisy• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Mieszkam na zamkniętym osiedlu. Niedawno na trawnikach pojawiły się tabliczki zakazujące wyprowadzania psów. Administracja osiedla wywiesza też informacje, że psy na osiedlu mają być wyprowadzane na smyczy (zgodnie z uchwałą Rady Miasta, którą załączam). Czy te regulacje są zgodne z przepisami prawa? Czy można żądać ich usunięcia? Na klatkach schodowych administracja także nakazuje trzymać psy na smyczy i w kagańcu. Czy są jakieś przepisy, które mówią, że taki nakaz może zostać wprowadzony? |
|
Obowiązek wyprowadzania psa na smyczy czy w kagańcuObowiązek trzymania psa na smyczy i w kagańcu podyktowany jest względami bezpieczeństwa i od tego należy wyjść, omawiając temat.
Prawna regulacja tej kwestii jest raczej skąpa i w wielu miejscach niepełna. Omówiona została w dwóch aktach prawnych powszechnie obowiązujących: ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz ustawie z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksie wykroczeń (K.w.).
Żaden z nich nie precyzuje, w jakim stopniu należy kontrolować swojego psa w czasie wyprowadzania go na spacer w miejscu ogólnie dostępnym. Brak jest jednoznacznego przepisu nakładającego na właściciela obowiązek wyprowadzania psa na smyczy czy w kagańcu.
Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela przepis art. 77 K.w.: „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.
Wykroczenia tego może dopuścić się każdy, kto trzyma psa – nie tylko właściciel (wyrok Izby Karnej Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2003 r., III KK 26/2003). Przez trzymanie psa należy rozumieć natomiast zarówno jego chów, jak i typowy spacer. Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje, czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać zarówno z ustawy, jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownej uchwale Rady Miasta. Czy administracja osiedla może zakazać wyprowadzania psa na trawnik i spuszczania go ze smyczy?W treści przesłanej uchwały Rady Miasta (§ 25) określa się:
„1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do zapewnienia ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością tych zwierząt dla innych ludzi poprzez:
1) sprawowanie opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwość dla zwierząt i ludzi;
2) natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w szczególności na klatkach schodowych, w windach lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach i placach zabaw, a także na zieleńcach, w parkach i innych miejscach publicznych i umieszczanie ich w pojemnikach na odpady komunalne. Postanowienie to nie dotyczy osób korzystających z psów wykorzystywanych jako zwierzęta do celów specjalnych oraz psów-opiekunów osób niepełnosprawnych oraz psów używanych do dogoterapii;
3) niedopuszczanie do zakłócania ciszy i spokoju przez zwierzęta;
4) przewożenie psów środkami komunikacji publicznej na smyczy i w kagańcu, a innych zwierząt w klatce lub na smyczy lub w inny sposób określony przez przewoźnika;
5) w miejscach publicznych na terenie miasta psa wyprowadza się na smyczy lub w kagańcu, a psa rasy uznawanej za agresywną lub psa w typie tej rasy – na smyczy i w kagańcu;
6) wyprowadzanie psów wyłącznie pod opieką osób dających gwarancję opanowania psa w momencie rozdrażnienia.
2. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest wyłącznie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub dzierżyciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.
3. Zwolnienie ze smyczy psa bez kagańca jest dozwolone wyłącznie na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa.
4. Obowiązek nakładania kagańca, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie dotyczy psów:
1) u których występują przeciwwskazania:
a) anatomiczne, b) zdrowotne;
2) wykorzystywanych do celów specjalnych oraz psów-opiekunów osób niepełnosprawnych oraz psów używanych do dogoterapii”.
Następny § tej uchwały stanowi:
„1. Zabrania się:
1) wypuszczania zwierząt domowych bez możliwości sprawowania bezpośredniej kontroli nad nimi;
2) pozostawiania zwierząt domowych bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz;
3) wprowadzania zwierząt domowych do piaskownic, na place zabaw dla dzieci, boisk, ogródków przedszkolnych i innych terenów przeznaczonych do zabaw dla dzieci oraz w miejsca, których administracja wprowadziła taki zakaz;
4) wprowadzania zwierząt domowych na plaże i kąpieliska w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września;
5) wprowadzania zwierząt domowych do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, obiektów ochrony zdrowia i obiektów użyteczności publicznej, o ile ich administracje nie postanowiły inaczej;
6) pozostawiania zwierząt bez uwięzi i kagańca w obrębie wejść do obiektów, o których mowa w pkt. 5, w sposób utrudniający wejście do obiektu i stwarzający zagrożenie dla ludzi;
7) utrzymywania zwierząt domowych w mieszkaniach w budynkach wielomieszkaniowych w ilościach stwarzających uciążliwości dla zamieszkujących w nich ludzi, w szczególności prowadzenia hodowli psów lub kotów;
8) utrzymywania zwierząt w pomieszczeniach wspólnego użytku w budynkach wielomieszkaniowych chyba, że właściciel lub administrator nieruchomości postanowił inaczej.
2. Zakaz określony w ust. 1 pkt 5 nie dotyczy psów wykorzystywanych jako zwierzęta do celów specjalnych oraz psów-opiekunów osób niepełnosprawnych oraz psów używanych do dogoterapii”.
Zatem administracja może zakazać wyprowadzania psa na trawnik i spuszczania go ze smyczy – zresztą uchwała zakazuje tego na osiedlu.
Nadto jest obowiązek sprzątania odchodów po psie. I nikogo to raczej nie powinno dziwić.
Faktycznie uchwała wskazuje na obowiązek trzymania psa albo w kagańcu, albo na smyczy, a także sprawowanie opieki nad nim w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwość dla zwierząt i ludzi. Jeśli spuszcza się go ze smyczy, to ma być w kagańcu. Wiadomo, że są różne rasy psów, a każdy pies ma inne usposobienie, inne zagrożenia stwarza ratlerek, inne rottweiler.
Zakazy wyprowadzania psa na trawnik nie są niezgodne z prawem.
Administracja zarządza częścią wspólną. Oddał jej Pan zarząd, podpisując umowę. Prawo do powyższych uregulowań daje jej akt prawa miejscowego – powołana uchwala Rady Miasta.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale