Wypowiedzenie umowy-zlecenia• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Podpisałam umowę-zlecenie. Po szkoleniu zaczęłam pracę, ale po 4 dniach złożyłam wypowiedzenie umowy-zlecenia. Teraz firma chce nałożyć na mnie karę za zbyt szybkie rozwiązanie umowy. Czy na podstawie dokumentów w załączniku rzeczywiście ma do tego prawo?
|
|
Kara za wypowiedzenie umowy-zleceniaZgodnie z art. 746 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) „dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę”.
W Pani przypadku okres wypowiedzenia umowy-zlecenia określono na 14 dni. Kara została przewidziana jedynie za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, ale nie za wypowiedzenie umowy-zlecenia przed upływem określonego czasu.
W takim przypadku firma nie ma prawa żądać od Pani zapłaty kary za wypowiedzenie umowy-zlecenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|