Wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym• Opublikowano: 20-01-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Chciałbym wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym z powodu ciągłego nieprzyjemnego zapachu panującego w mieszkaniu. Jest to związane albo z grzybem w mieszkaniu, albo panelami. Zapach jest tak intensywny, że całe pranie, pościel czy meble tapicerowane przenikają tym zapachem. Dodatkowo w łazience ciągle śmierdzi szambem. Przy wynajmie mieszkania pytałam, czy w związku z tym, że jest ono trochę wkopane w ziemię, nie jest tam mało światła. Dostałam odpowiedź, że jest ono jasne, a w mieszkaniu w rzeczywistości jest minimalna ilość światła. Mieszkanie miałam możliwość oglądać tylko w godzinach wieczornych, bo na tę porę umawiał się pośrednik i właściciele mieszkania. Dodatkowo w ciągu trzech miesięcy w nocy dwa razy obudziła mnie straszna kłótnia sąsiadów. Czy mam szansę wypowiedzieć umowę najmu z tych powodów w trybie natychmiastowym? |
|
Wynajmowane mieszkanie z wadamiNiestety nie wiem, jaką umowę Państwo zawarli – czy na czas oznaczony, czy też na czas nieoznaczony. Jednak jeżeli w nieruchomości występują wady zagrażające Pani życiu i zdrowiu – może Pani jakąkolwiek umowę wypowiedzieć w trybie natychmiastowym.
Zgodnie bowiem z treścią art. 682 Kodeksu cywilnego „jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”.
Z uwagi na powyższe wskazuję, iż mimo niemożności wypowiedzenia umowy terminowej – o ile taka Pani zawarła – w przypadku wad rzeczy najętej ustawodawca przewidział taką możliwość. Zgodnie z wyrokiem SN „Stan zagrożenia życia lub mienia osób zamieszkujących budynek to – zarówno w świetle przepisów prawa budowlanego, jak i prawa lokalowego z 1974 r. – nie tylko stan polegający na tym, że budynek jest zagrożony bezpośrednio w swym fizycznym istnieniu, ale także stan wynikający z zagrożenia życia na skutek warunków antysanitarnych, jak i nadmierne zawilgocenie i zagrzybienie, których nie usuwa się przez okres kilkuletni” (sygn. akt II CR 199/74). Wypowiedzenie umowy i opuszczenie mieszkaniaPrzepis art. 682 uprawnia najemcę do wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli wady lokalu zagrażają zdrowiu najemcy, jego domowników lub osób u niego zatrudnionych, i to nawet wtedy, gdy najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Wystarczający jest tu stan zagrożenia zdrowia, a nie wystąpienie choroby będącej następstwem istnienia wady lokalu. Wadami, o których mowa w art. 682, są w szczególności: zawilgocenie, zagrzybienie, niebezpieczeństwo zawalenia się ściany, sufitu lub całego budynku oraz zagrażające zdrowiu oddziaływanie sąsiednich lokali lub nieruchomości (F. Błahuta, w: Komentarz, t. II, 1972, s. 1479).
Z uwagi na powyższe, jeżeli w lokalu występują powyższe wady, ma Pani jak najbardziej możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia w trybie natychmiastowym. Proszę najlepiej – dla celów dowodowych – przygotować wypowiedzenie w formie pisemnej, ze wskazaniem powyższych wad.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale