W serwisie
Materiały
Wypłata kapitału zapasowego wspólnikom w spółce z o.o.• Autor: Jakub Bonowicz |
Spółka przez ostatnie lata generowała zysk, który uchwałą wspólników był przekazywany na kapitał zapasowy. Obecnie wspólnicy chcieliby sobie wypłacić ten kapitał. Czy można go wypłacić wspólnikom w każdym momencie? Jak? Czy wystarczy zwołać zgromadzenie i podjąć uchwałę? |
|
Czym jest kapitał zapasowy w spółcePrzede wszystkim trzeba określić, czym jest ów kapitał zapasowy – jest on zyskiem skumulowanym za poprzednie lata. Do wypłaty wspólnikom dywidendy z zysków za minione lata, skumulowanych w kapitale zakładowym, stosujemy art. 192 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.):
„Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowego, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku na ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowe lub rezerwowe”. Kwota przeznaczona do podziału między wspólnikówWłaściwe postępowanie to:
Wypłacenie wspólnikom w ramach dywidendy zysków za lata ubiegłeZasadniczo możliwe jest zatem wypłacenie wspólnikom w ramach dywidendy zysków za lata ubiegłe, które zostały skumulowane w kapitale zapasowym. Co ważne, w przypadku spółki z o.o. ustawodawca nie przewidział żadnych ograniczeń kwotowych (choć są tutaj pewne warunki, o czym niżej). Inaczej jest w spółce akcyjnej – zgodnie bowiem z art. 396 § 5 K.s.h. „o użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie, jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym”. Brak jednak analogicznego przepisu przy spółce z o.o. Możliwość podziału zysku za lata ubiegłe po spełnieniu kilku przesłanekMożliwość podziału zysku za lata ubiegłe jest uzależniona od spełnienia następujących przesłanek:
Pobranie wypłaty przez wspólnika wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowyWarto pamiętać, że zgodnie z art. 198 § 1 „wspólnik, który wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki otrzymał wypłatę (odbiorca), obowiązany jest do jej zwrotu”. Członkowie organów spółki ponoszą odpowiedzialność za jej zwrot spółce solidarnie z odbiorcą. „Jeśli zwrotu wypłaty nie można uzyskać od odbiorcy ani od członków organów spółki, za ubytek w majątku spółki, który jest wymagany do pełnego pokrycia kapitału zakładowego, odpowiadają wspólnicy w stosunku do swoich udziałów. Kwoty, których nie można ściągnąć od poszczególnych wspólników, rozdziela się między pozostałych wspólników w stosunku do udziałów” (art. 198 § 2 K.s.h.). „Zobowiązani nie mogą być zwolnienie od odpowiedzialności” (art. 198 § 3 K.s.h. – przepis jest bezwzględnie obowiązujący, nie można go wyłączyć umową spółki). Roszczenia o zwrot nienależnie pobranej wypłaty przedawniają się z upływem lat trzech licząc od dnia wypłaty, a jeśli odbiorca wiedział o bezprawności otrzymanej wypłaty – z upływem lat 10 (art. 198 §4 k.s.h.).
Decyzję co do podziału zysków z kapitału zapasowego powinno podjąć zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Jakub Bonowicz Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych). Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale