

Wypłata wynagrodzenia po śmierci pracownika• Data: 09-12-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz |
Mam pytanie dotyczące wypłaty wynagrodzenia po zmarłym pracowniku. Pracownik ma podobno jednego niepełnoletniego syna (10 lat). Nie ma żony. Matka dziecka jest prawnym opiekunem dziecka. Mamy akt zgonu pracownika, akt urodzenia dziecka. Nie mamy potwierdzenia, że jest tylko jeden spadkobierca. Czy możemy wypłacić odprawę i wynagrodzenie po zmarłym na podstawie oświadczenia matki dziecka, że to jedyne dziecko? Czy wypłatę mamy przekazać na konto opiekuna prawnego dziecka? Czy PIT-11 należy wystawić na dane dziecka? Jak to zrobić w systemie kadrowo-płacowym? |
![]() |
Oświadczenie osób dziedziczących wynagrodzenie po zmarłychPodstawowym dokumentem niezbędnym pracodawcy w celu podjęcia właściwych kroków zmierzających do rozliczenia i wypłaty wynagrodzenia zmarłego pracownika jest akt zgonu, a oznaczona w nim data zgonu stanowi dzień zakończenia stosunku pracy. Pracodawca powinien uzyskać od osób uprawnionych do otrzymania świadczeń po zmarłym pracowniku dokument potwierdzający pokrewieństwo, a także dodatkowe oświadczenie. Powinno ono zawierać: imię, nazwisko, adres, numer PESEL bądź NIP w zależności od tego, którym posługuje się osoba uprawniona, a także nazwę i adres urzędu skarbowego w celu uregulowania zobowiązań podatkowych.
Zgodnie z art. 631 § 2 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) „prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku”.
Od wypłaconego rodzinie wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie potrąca się składek ZUS, jednak konieczne jest odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. Osoby uprawnione do dziedziczeniaNa pracodawcy spoczywa obowiązek, aby ustalić osoby uprawnione do otrzymania należności po zmarłym pracowniku. Świadczenia związane ze stosunkiem pracy otrzymują małżonek oraz inni członkowie rodziny spełniający warunki do uzyskania renty rodzinnej. Krąg tych osób uprawnionych do renty rodzinnej określa art. 65 i kolejne ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Jeżeli uprawnionymi są małżonek zmarłego pracownika oraz jego pełnoletnie dzieci, wypłaty należy dokonać indywidualnie, do rąk każdego z uprawionych. Jeżeli dzieci są małoletnie, wypłaty należnych im części dokonuje się do rąk ich rodzica.
Po zakończeniu roku osoby uprawnione powinny otrzymać po zmarłym informację podatkową PIT-11. Wypłacone po śmierci pracownika należności pracodawca wykazuje w PIT-11 wystawionym na rzecz osób otrzymujących świadczenie – część E, wiersz 7 formularza PIT-11(25), w części prawa autorskie i inne prawa. W przypadku uprawnionych do świadczeń po zmarłym pracowniku nieletnich dzieci należności należy wypłacić opiekunowi prawnemu. W takim przypadku PIT-11 powinien być wystawiony na dziecko. PrzykładyRozliczenie wynagrodzenia po śmierci pracownika przez wdowę Jan Kowalski, pracownik firmy XYZ, zmarł nagle w styczniu 2024 roku. Jego żona, Anna Kowalska, zgłosiła się do pracodawcy z prośbą o rozliczenie należności męża. Przedstawiła akt zgonu, dokument potwierdzający zawarcie przez nich związku małżeńskiego oraz złożyła oświadczenie, w którym wskazała swoje dane osobowe, numer PESEL oraz nazwę i adres swojego urzędu skarbowego. Firma wypłaciła Annie Kowalskiej wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy męża oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odprowadzając tylko zaliczkę na podatek dochodowy. Pod koniec roku Anna otrzymała formularz PIT-11, aby mogła rozliczyć te dochody w swoim zeznaniu podatkowym.
Dziedziczenie wynagrodzenia przez małżonka i pełnoletnie dziecko Katarzyna Nowak, zatrudniona w przedsiębiorstwie ABC, zmarła w czerwcu 2024 roku. Do jej pracodawcy zgłosił się mąż, Tomasz Nowak, oraz pełnoletnia córka, Zofia Nowak. Pracodawca poprosił o akt zgonu oraz dokumenty potwierdzające pokrewieństwo. Oboje złożyli osobne oświadczenia zawierające wymagane dane. Firma podzieliła wynagrodzenie po Katarzynie na równe części i wypłaciła je spadkobiercom. Tomasz i Zofia otrzymali pod koniec roku PIT-11 do rozliczenia podatków.
Dziedziczenie wynagrodzenia przez małżonka i małoletnie dzieci Piotr Wiśniewski, zatrudniony w spółce DEF, zmarł w lipcu 2024 roku, pozostawiając żonę Magdalenę i dwoje małoletnich dzieci. Magdalena przedstawiła pracodawcy akt zgonu, akt małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci. Złożyła oświadczenie w imieniu własnym i dzieci. Firma wypłaciła jej wynagrodzenie Piotra w trzech równych częściach: jedną dla niej i po jednej dla każdego dziecka. Magdalena otrzymała PIT-11 na swoje nazwisko oraz odrębne formularze PIT-11 dla dzieci. PodsumowanieArtykuł wyjaśnia procedury dotyczące wypłaty wynagrodzenia po zmarłym pracowniku. Kluczowym dokumentem dla pracodawcy jest akt zgonu, który formalnie kończy stosunek pracy. Świadczenia po zmarłym przysługują małżonkowi oraz innym osobom uprawnionym do renty rodzinnej, zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z FUS. W przypadku braku takich osób wynagrodzenie wchodzi do masy spadkowej. Osoby uprawnione muszą przedstawić dokumenty potwierdzające pokrewieństwo i złożyć odpowiednie oświadczenie. Rozliczenia podatkowe dokonywane są na podstawie formularza PIT-11, który otrzymują osoby dziedziczące. Oferta porad prawnychMasz pytania dotyczące dziedziczenia wynagrodzenia po zmarłym pracowniku? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Pomożemy Ci w przygotowaniu dokumentów, wyjaśnimy procedury i zadbamy o Twoje prawa. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami już dziś! Źródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Karolina Grygorcewicz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale