Wypłata środków i zlikwidowanie rachunku bankowego po śmierci współwłaściciela, jak odzyskać pieniądze?

• Data: 31-08-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam problem w związku z podjęciem przez współwłaścicielkę konta bankowego całości środków finansowych z rachunku mojego zmarłego ojca, już po jego śmierci. Współwłaścicielka jest osobą niespokrewnioną z naszą rodziną i nie podjęła ze mną kontaktu w celu wyjaśnienia sprawy, mimo że jestem jedyną spadkobierczynią, mam akt poświadczenia dziedziczenia. Według mojej wiedzy powinnam zgłosić do urzędu skarbowego połowę środków pieniężnych z tego konta jako element spadku, lecz nie mogę tego zrobić, ponieważ konto zostało zlikwidowane bez mojej wiedzy. Jakie są moje prawa w takiej sytuacji i jakie mam możliwości ich dochodzenia?

Wypłata środków i zlikwidowanie rachunku bankowego po śmierci współwłaściciela, jak odzyskać pieniądze?

Wystąpienie spadkobiercy do banku – historia rachunku zmarłego, informacja o zgromadzonych środkach

W pierwszej kolejności należy przygotować dokumenty, które będą niezbędne w dalszych postępowaniach, w tym postępowaniu karnym. Przede wszystkim warto wystąpić do banku spadkodawcy o dokument pt. Regulamin rachunku bankowego (czasami można je znaleźć na stronie internetowej danego banku). Z tego regulaminu będzie wynikać, jakie uprawnienia ma współposiadacz konta. Następnie należy wystąpić do banku z zapytaniem:

1) na jakiej podstawie środki zmarłego zostały wykorzystane przez współposiadacza?

2) kiedy i kto zamknął rachunek bankowy?

3) czy zmarły ustanowił na rzecz współposiadacza rachunku bankowego dyspozycję na wypadek śmierci?

4) ile środków pieniężnych było zgromadzonych na rachunku bankowym na dzień śmierci współposiadacza konta?

Do takiego pisma należy dołączyć odpis postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo jak w Pani przypadku akt poświadczenia dziedziczenia (w zależności, które zostało wydane).

Droga sądowa – zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa kradzieży

Po otrzymaniu informacji z banku należy wezwać osobę, która była współposiadaczem rachunku, do zwrotu połowy środków, które znajdowały się na rachunku w chwili śmierci współposiadacza. W tym celu należy wyznaczyć stosowny termin np. 7 lub 14 dni od dnia doręczenia pisma.

Jeżeli nie przyniesie to pożądanego skutku, wówczas nie pozostaje Pani nic innego jak skierować sprawę na drogę postępowania cywilnego oraz karnego. W pierwszej kolejności rekomendowałabym złożenie pisemnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę, która była współposiadaczem rachunku bankowego zmarłego. Przestępstwo, jakie należy zarzucić, to kradzież. Zgodnie z art. 278 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138): „Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Do zawiadomienia należy dołączyć odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (akt poświadczenia dziedziczenia), pismo skierowane do banku, o którym wspomniałam wyżej, a także odpowiedź z banku oraz wezwanie do zwrotu środków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pozew o zapłatę przeciwko współposiadaczowi rachunku bankowego

Po ustaleniu, jaka kwota zgromadzona na rachunku bankowym stanowiła należała do zmarłego, może Pani skierować pozew o zapłatę przeciwko osobie, która zabrała pieniądze z konta. W zakresie dowodów, które należy przedłożyć do pozwu, będą one tożsame z tymi, które wskazałam jako załączniki do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Proszę pamiętać, że zgodnie z art. 922 § 1 K.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosowanie do przepisów prawa. W tym wypadku przechodzą one na spadkobiercę, czyli na Panią.

Zarówno w zakresie pozwu o zapłatę, jak i sporządzenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możemy pomóc w przygotowaniu stosownych pism.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieznana współwłaścicielka konta

Pani Marta, po śmierci swojego ojca, udała się do banku, aby zgłosić swoje prawa do spadku i uzyskać informacje na temat konta bankowego zmarłego. Ku jej zaskoczeniu, dowiedziała się, że konto zostało zamknięte, a wszystkie środki zniknęły. Okazało się, że współwłaścicielką konta była osoba, której Pani Marta nawet nie znała. Po krótkim śledztwie ustaliła, że ta osoba, nie powiadamiając nikogo z rodziny, zlikwidowała konto i podjęła wszystkie środki tuż po śmierci jej ojca. Pani Marta była zmuszona wystąpić na drogę sądową, aby odzyskać należne jej pieniądze.

Brak informacji o współwłaścicielu

Pan Jan dowiedział się o śmierci swojego starszego brata, który miał założone konto bankowe. Jako jedyny spadkobierca, Jan chciał przejąć zarządzanie kontem, ale spotkał się z odmową ze strony banku. Okazało się, że współwłaścicielem konta była dawna znajoma brata, która zlikwidowała konto i wypłaciła wszystkie środki kilka dni po jego śmierci. Pan Jan, nie mając wiedzy o istnieniu tej osoby, musiał wystąpić do sądu, aby dochodzić swoich praw i odzyskać pieniądze, które należały się jemu jako spadkobiercy.

Współwłaściciel konta nadużywał zaufania

Pani Anna, po śmierci swojej matki, dowiedziała się, że jej matka miała wspólne konto bankowe z dalekim kuzynem. Kuzyn, bez wiedzy i zgody Pani Anny, zlikwidował konto i wypłacił wszystkie oszczędności zgromadzone przez matkę. Kuzyn unikał kontaktu i nie chciał zwrócić środków, które zgodnie z prawem powinny były wejść do masy spadkowej. Pani Anna, jako jedyna spadkobierczyni, musiała walczyć o swoje prawa, zgłaszając sprawę do prokuratury oraz wytaczając kuzynowi proces o zwrot pieniędzy.

Podsumowanie

W przypadku likwidacji konta bankowego zmarłego przez współwłaściciela, spadkobiercy mają prawo dochodzić swoich roszczeń zarówno na drodze cywilnej, jak i karnej. Kluczowe jest zebranie odpowiednich dokumentów i informacji od banku, a w razie potrzeby wystąpienie na drogę sądową, aby odzyskać należne środki oraz ochronić swoje prawa spadkowe.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby skutecznie dochodzić swoich praw w sprawach związanych z likwidacją konta bankowego zmarłego przez współwłaściciela. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553