.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypłata pieniędzy z lokaty po śmierci właściciela

• Opublikowano: 06-03-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Niedawno zmarł mój tata. Miał lokatę terminową w banku. Był wdowcem. Tata ustanowił współwłaścicielem sąsiadkę, nie miał z nią ślubu. To obca osoba, z którą znał się po sąsiedzku. Mieszkam w innym mieście i jestem jedynym ustawowym spadkobiercą. Tata nie zostawił żadnej dyspozycji w banku na wypadek śmierci. Trzy dni po jego odejściu sąsiadka zamknęła lokatę i wypłaciła sobie wszystkie pieniądze. Zataiła przed bankiem fakt, że tata zmarł i miał ustawowego spadkobiercę. W banku dowiedzieli się o śmierci taty dopiero ode mnie. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie przynajmniej części środków, które wypłaciła sąsiadka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypłata pieniędzy z lokaty po śmierci właściciela

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

W mojej ocenie działanie sąsiadki stanowi czyn zabroniony z art. 284 K.k., więc powinien Pan złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do najbliższej prokuratury. Wobec tego, jako jedyny spadkobierca ustawowy, będzie Pan mógł odzyskać środki finansowe znajdujące się w masie spadkowej. Idąc dalej, podnoszę, iż sąsiadka pobierając majątek spadkowy, mogła dopuścić się czynu niedozwolonego m.in. w postaci przywłaszczenia. Zgodnie z treścią art. 284 K.k.:

„§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Przywłaszczenie wiąże się z uprzednim posiadaniem rzeczy lub prawa majątkowego przez sprawcę. W przeciwieństwie więc do kradzieży, gdzie sprawca czynu zabiera spod władztwa osoby uprawnionej określoną rzecz, w przypadku przywłaszczenia sprawca w chwili czynu jest już w legalnym posiadaniu określonej rzeczy (wyr. SN z 17.07.1978 r., sygn. akt Rw 258/78).

 

W praktyce najczęściej będzie wchodzić tu w rachubę uzyskanie danej rzeczy od samego jej właściciela na podstawie określonego tytułu prawnego (np. użyczenie, umowa przewłaszczenia). W takim też przypadku wydana sprawcy rzecz ruchoma staje się jednocześnie rzeczą powierzoną w rozumieniu art. 284 § 2 K.k. (por. wyr. SN z 28.06.1979 r., sygn. akt Rw 208/79). Z uwagi na powyższe, jeżeli nie jest Pan w stanie polubownie porozumieć się z sąsiadką, aby oddała pobrane środki, proszę wystosować zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu