Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatków za przydzielone pracownikowi dodatkowe obowiązki. Czy dla przyznania i wypłaty dodatku wystarczy pismo na przykład takiej treści: „Przyznaję Panu dodatek za … w wysokości ...”, czy musi być aneks do umowy o pracę? |
Fot. Fotolia |
Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666; dalej „K.p.”) – nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.
Zgodnie z art. 29 K.p. – umowa o pracę określa istotne jej warunki, takie jak: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.
Chociaż przepisy tego nie regulują wprost, owa forma pisemna zmieniająca umowę nazywana jest aneksem. Aneks do umowy o pracę wyraża porozumienie stron co do zmiany jej postanowień, a jego przedmiotem jest zgodne oświadczenie w sprawie modyfikacji poszczególnych elementów umowy.
Jednak żaden przepis nie nakazuje aneksowania umowy w sytuacji, gdy przyznanie określonych dodatków wynika z przepisów wewnętrznych w danym zakładzie pracy. W mojej opinii wystarczy informacja o przyznaniu dodatku danemu pracownikowi Jest ona tak samo wiążąca jak aneks.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale