Wypadek za granicą bez ważnej karty z NFZ• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Moja mama (emerytka) przewróciła się i złamała kość udową. Wypadek miał miejsce w UK. Mama była operowana i ma wymieniony staw biodrowy. W trakcie wypisywania dokumentów odkryliśmy, że mamy karta z NFZ straciła ważność. Proszę o pomoc i radę co robić? |
|
Brak karty EKUZ a leczenie w jednym z krajów UE/EFTAW przypadku, kiedy ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z krajów UE/EFTA może starać się o ich zwrot, niezależnie od tego, czy podczas pobytu za granicą posiadał przy sobie kartę EKUZ.
Proszę jednak pamiętać, że w większości krajów ubezpieczeni pokrywają część kosztów leczenia z własnych środków i są to opłaty, które nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. I tego NFZ nie musi zrefundować.
Wysokość kwoty zwrotu każdorazowo określana jest przez odpowiednik NFZ w kraju, w którym miało miejsce leczenie, po stawkach jakie zwracane są świadczeniodawcy za leczenie osób ubezpieczonych w tym kraju.
Gdy ubezpieczony/poszkodowany/chory nie ma ze sobą EKUZ musi liczyć się z tym, że świadczeniodawca ma prawo potraktować go jako osobę nieubezpieczoną i obciążyć po stawkach komercyjnych, które często są znacznie wyższe, niż te jakie zwraca NFZ. Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia w jednym z krajów UE/EFTA?Aby uzyskać zwrot kosztów, ubezpieczony powinien złożyć odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim Funduszu, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.
Oddział sprawdza, czy osoba składająca wniosek była ubezpieczona w NFZ lub posiadała prawo do świadczeń zdrowotnych w momencie udzielania jej świadczeń oraz czy do wniosku dołączone zostały wymagane dokumenty.
W sytuacji, gdy osoba korzystająca z leczenia nie miała ważnej karty EKUZ lub Certyfikatu Zastępującego EKUZ powinna dołączyć do wniosku oświadczenie o charakterze pobytu oraz dokumenty potwierdzające ubezpieczenie na dany okres.
Reasumując – fakt, iż mama nie posiada ważnej karty nie znaczy, że nie ma prawa do skorzystania z leczenia za granicą w UK. Sam fakt posiadania nieważnej karty nie przesądza jeszcze o niczym. Wystarczy wniosek do NFZ. Kartę można otrzymać pocztą. Wniosek wysyła się pocztą, wskazując adres do doręczenia karty.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale