.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypadek przy pracy – dlaczego warto zgłaszać?

Miałem wypadek w pracy – podźwignąłem paczkę o wadze 70 kg i coś mi strzeliło w kręgosłupie. Byłem miesiąc na chorobowym, wróciłem do pracy. Przedstawiłem zaświadczenie od ortopedy, że mogę dźwigać ciężary do maksymalnie 20 kg, więc pierwszego dnia rzeczywiście dostałem pracę lżejszą, ale byłem poganiany, a nie mogłem aż tak gwałtownych ruchów wykonywać. Dzisiaj znowu oddelegowano mnie do tej pracy, ale się nie zgodziłem i wziąłem urlop bezpłatny. Zamierzam się zwolnić, bo po prostu nie dam rady i szkoda mojego zdrowia, ale jak powinienem to zrobić? Dodać trzeba, że nawet nie został spisany protokół wypadku w pracy tylko miałem oświadczenie od lekarza, że leczenie zakończono. Nie skierowano mnie do lekarza zakładowego medycyny pracy po zaświadczenie, że mogę pracować. Co mi Państwo radzą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypadek przy pracy – dlaczego warto zgłaszać?

Fot. Fotolia

Zgłoszenie pracodawcy wypadku przy pracy

Na wstępie pragnę podkreślić, że powinien Pan zgłosić pracodawcy wypadek przy pracy. Głównie dlatego, że na zwolnieniu z tytułu wypadku przy pracy otrzymywałby Pan 100% wynagrodzenia, a nie 80, jak przy innej chorobie.

 

Ponadto z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:

 

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
  • renta rodzinna,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

 

Ponadto po wypadku przy pracy i nieobecności powyżej 30 dni pracodawca powinien Pana skierować na badania kontrolne – bez nich nie powinien Pana dopuścić do pracy. Gdyby Pan takie badania miał, to z orzeczenia lekarza medycyny pracy wynikałoby, że nie może Pan na przykład dźwigać dużych ciężarów i pracodawca musiałby się do tego zalecenia dostosować.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Gdyby Pan dysponował takim orzeczeniem, wówczas na podstawie art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) mógłby Pan rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósłby Pana w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan Pańskiego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

 

Jeśli nie dysponuje Pan takim orzeczeniem, a chce Pan zakończyć pracę, pozostaje porozumienie stron albo wypowiedzenie.

 

Może Pan jeszcze i teraz zgłosić wypadek przy pracy. Wina za dopuszczenie pracownika do pracy bez badań leży zawsze po stronie pracodawcy. Najlepszym wyjściem byłoby zażądanie skierowania na badania albo zgłoszenie do PIP, że pracodawca nie skierował Pana na badania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu