.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wynajem pokoi turystom przez rolnika

• Opublikowano: 17-05-2022 • Autor: Michał Berliński

Oboje z mężem pracujemy w dużym mieście na etatach, ale mąż jest zarejestrowany jako rolnik. Mamy na Mazurach pokoje, które chcielibyśmy wynajmować turystom. Czy nasza działalność może być uznana za agroturystykę? Jeśli nie, to jak powinniśmy się opodatkować? Proszę o wyjaśnienie jak ma wyglądać wynajem pokoi turystom przez rolnika.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wynajem pokoi turystom przez rolnika

Działalność gospodarstwa agroturystycznego

Państwa działalność może zostać uznana za agroturystę. Działalność gospodarstwa agroturystycznego polega na wynajmie pokoi i odsprzedaży gościom przygotowanych przez gospodarzy posiłków i, jak Pani wie, może być prowadzona przez rolników. Pani wskazuje, że mąż jest rolnikiem, jest jednak bardzo istotne, aby spełniał definicję rolnika zawartą w przepisach, bowiem, jak wiadomo, to nie tylko kwestia związana z rejestracją w KRUS albo tylko posiadania ziemi rolnej. Definicja rolnika jest zawarta w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1362, j.t.; dalej jako „u.k.u.r”), a zatem rolnikiem jest osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat mieszkająca w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca w tym czasie osobiście omawiane gospodarstwo.

 

Kwalifikacje rolnicze

Jak czytamy w definicji, gospodarstwo rolne musi być prowadzone osobiście przez osobę fizyczną. Ma to miejsce wtedy, gdy osoba pracuje w gospodarstwie rolnym i podejmuje wszystkie decyzje. Ponadto Pani mąż powinien posiadać kwalifikacje rolnicze, o których mówią pozostałe przepisy tej ustawy. Będzie to m.in.:

 

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe lub
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i ma co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ma co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i ma co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie lub
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze i ma co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

 

Kwestie wykształcenia można ominąć, ale wtedy konieczne jest spełnienie jest innych warunków, np. wymaga się, aby przez 5 lat dana osoba:

 

  • podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha, stanowiącym:
    – jej własność,
    – przedmiot użytkowania wieczystego,
    – przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy lub
  • była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej lub
  • wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej lub
  • odbyła staż w gospodarstwie rolnym, na który została skierowana przez starostę w ramach stażu dla osób bezrobotnych (art. 53. ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Forma opodatkowania prowadzonej przez rolnika agroturystyki

Roboczo uznajmy Pani męża za rolnika, chociaż tę kwestię należałoby jeszcze uściślić. Przy takim założeniu zastanówmy się, jaka forma opodatkowania byłaby odpowiednia. Są różne opcje – załóżmy tę najbardziej dla Państwa korzystną. Uznając męża za rolnika, należy wskazać, że będzie on zwolniony z obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ale pod pewnymi warunkami. Ustawa wymienia te warunki:

 

  • dochody, które mąż będzie uzyskiwał, będą pochodziły z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku;
  • dochody, które mąż będzie uzyskiwał, będą pochodziły z tytułu wyżywienia osób przebywających w gospodarstwie w ramach wypoczynku;
  • wynajmowane pokoje gościnne znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

 

Jeśli jednak chcą Państwa wynajmować więcej pokoi, wtedy musimy już wybrać formę opodatkowania. Są to trzy tradycyjne formy opodatkowania:

 

  • na zasadach ogólnych (skala 18% i 32%)
  • skalą liniową (19%)
  • w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych (8,5%)*.

 

Proszę przeanalizować całościowo Państwa sytuację, przede wszystkim pod kątem spełnienia warunków uznania Pani męża za rolnika. Jeśli ta kwestia będzie rozstrzygnięta, można zastanowić się nad kolejnymi działaniami, które byłyby dla Państwa najkorzystniejsze.

 

 

 

 

* Opis sprawy z lutego 2021 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, asesor komorniczy i kierownik kancelarii. Aktualnie prowadzi własną kancelarię komorniczą, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu