Wynajem mieszkania bez umowy - ryzyko prawne i finansowe• Data: 19-06-2024 • Autor: Marcin Sądej |
Wynajem mieszkania bez formalnej umowy i zgłoszenia do urzędu skarbowego to temat, który może wydawać się korzystny z krótkoterminowej perspektywy, ale niesie za sobą znaczące ryzyko prawne i podatkowe. W Polsce, zarówno najem regulowany przez Kodeks cywilny, jak i najem okazjonalny określony w ustawie o ochronie lokatorów, mają swoje specyficzne wymogi. Pan Adam od ok. 5 lat wynajmuje mieszkanie bez umowy. Co miesiąc otrzymuje przelew od najemcy z opłatą za wynajem, w tytule przelewu jest zazwyczaj napisane np. „miesiąc maj 2023”. Ostatnio dostał przelew od najemcy z rozliczeniem za media za ostatnie 14 miesięcy w kwocie ok. 4000 zł. Czy powinien podpisać z najemcą umowę wsteczną z datą, np. miesiąc wstecz, i zgłosić ją do US, czy po prostu nie przejmować się tym i nic nie robić do końca trwania najmu, tj. jeszcze ok. 2 miesiące? Czy US po zgłoszeniu takiej umowy może się zainteresować, czy wcześniej nie wynajmował tego mieszkania? Pan Adam zastanawia się, co powinien zrobić w tej sprawie. |
|
Najem uregulowany w Kodeksie cywilnymW pierwszej kolejności należy zauważyć, że w prawie polskim mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów najmu. Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. W myśl natomiast art. 660 umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. W przypadku tej umowy przepisy nie wymagają, aby dokonywać jej zgłoszenia do urzędu skarbowego. Ponadto nawet pomimo braku formy pisemnej jest to umowa ważna. Podkreślmy, że zasadniczo prawo nie działa wstecz, w związku z czym niedopuszczalne jest zawieranie umów z datą wsteczną. Nie zmienia to jednak faktu, że istniejąca umowa jest ważna, ponieważ, jak wskazałem, dla ważności umowy nie jest konieczne zachowanie formy pisemnej. Skoro zarówno właściciel nieruchomości, jak i najemca godzą się na istniejący stan rzeczy, to należy przyjąć, że mamy do czynienia z dorozumianą umową najmu. Dodatkowo musimy wskazać, że choć w tym przypadku nie ma obowiązku zgłaszania umowy do urzędu skarbowego (bo, de facto, takiej umowy wcale być nie musi), to jednak właściciel osiągający dochody z najmu ma obowiązek je opodatkować. Najem bez umowy i zgłoszenia jest niezgodny z prawem. Po pierwsze od dochodów z tytułu najmu należy odprowadzać miesięczne zaliczki na podatek (jeżeli jest to jedynie źródło dochodu, to zaliczki odprowadzamy po przekroczeniu kwoty 3089 zł dochodu w roku) do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania wynagrodzenia. Następnie podatnik ma obowiązek wykazać dochody z najmu w zeznaniu PIT-36 w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Najem okazjonalny uregulowany w ustawie o ochronie lokatorówDrugim rodzajem jest najem okazjonalny. Zgodnie z art. 19a ww. ustawy umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. W myśl art. 19b ustawy właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. W tym przypadku umowa najmu okazjonalnego musi zostać obowiązkowo sporządzona na piśmie (a do umowy dołącza się wskazane oświadczenie złożone przed notariuszem). Taka umowa podlega już obowiązkowemu zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Również w tym przypadku obowiązuje zasada, że prawo nie działa wstecz, jak też i w tym przypadku właściciel ma obowiązek opłacania podatku od dochodów z najmu na zasadach przedstawionych powyżej. Najem bez umowyPrzenosząc powyższe na grunt przedstawionej sprawy, możemy wskazać, że nie ma możliwości zawarcia umowy pisemnej z datą wsteczną. W rezultacie definitywnie odpada możliwość uznania, że w tym przypadku mamy do czynienia z najmem okazjonalnym opisanym w punkcie 2. Możemy jednak stwierdzić, że w przedstawionym przypadku mamy do czynienia z najmem ogólnym uregulowanym w Kodeksie cywilnym, ponieważ ten funkcjonuje i jest ważny nawet pomimo braku umowy w formie pisemnej. Choć tego rodzaju najem nie musi być odrębnie zgłaszany do US, to jednak nie zmienia to faktu, że z tytułu najmu cały czas ciąży na właścicielu obowiązek zapłaty podatku od uzyskanego dochodu. W zakresie lat poprzednich jest to nie tylko kwota podatku, ale również i odsetki od zaległości podatkowych. W tym sensie wynajem mieszkania bez zgłoszenia jest nielegalny. Brak płacenia podatków od najmuDodatkowo niewykazywanie najmu w deklaracji podatkowej i niepłacenie podatku z tego tytułu stanowi czyn zagrożony karą grzywny w myśl Kodeksu karnego skarbowego. W zasadzie pan Adam ma dwie możliwości:
PrzykładyPrzypadek Anny i Marcina Anna wynajmowała Marcinowi mieszkanie na podstawie ustnych ustaleń. Wszystko szło dobrze do momentu, gdy Marcin przestał płacić czynsz, powołując się na nieistnienie formalnej umowy. Anna miała trudności z prawnym dochodzeniem zaległych płatności, co skutkowało koniecznością długotrwałej i kosztownej procedury sądowej.
Sytuacja Katarzyny Katarzyna, wynajmując mieszkanie bez umowy, nie zdawała sobie sprawy z obowiązku zgłoszenia dochodów z najmu do urzędu skarbowego. Kiedy urząd skarbowy wszczął kontrolę, Katarzyna musiała zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę oraz grzywnę za niezgłoszenie dochodów. To była dla niej kosztowna lekcja na temat konsekwencji unikania obowiązków podatkowych.
Doświadczenie Jakuba Jakub zdecydował się wynająć mieszkanie swojemu znajomemu, Piotrowi, bez zawierania pisemnej umowy, licząc na wzajemne zaufanie. Jednak gdy doszło do nieporozumień dotyczących stanu mieszkania i koniecznych napraw, brak formalnej umowy utrudnił rozwiązanie sporu. Ostatecznie, koszt napraw podzielił ich przyjaźń i skomplikował relacje, pokazując, jak ważne jest posiadanie jasnych, pisemnych ustaleń nawet w relacjach opartych na zaufaniu. PodsumowanieWynajem mieszkania bez formalnej umowy i zgłoszenia do urzędu skarbowego może wydawać się prostą i elastyczną formą aranżacji, lecz niesie ze sobą ryzyko prawne i finansowe. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się formalizację umowy najmu i regularne zgłaszanie dochodów, co zapewni bezpieczeństwo i spokój obu stronom transakcji. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy prawnej lub doradztwa w kwestii wynajmu mieszkania? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale