.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wynagrodzenie za zastępstwa w szkole

Jestem nauczycielem bibliotekarzem w zespole szkół. Często mam zastępstwa, za które otrzymuję wynagrodzenie, ale jest to stawka o około 10 zł niższa w porównaniu z nauczycielem, który ma „zwykły” etat. Jakie wynagrodzenie powinnam otrzymywać za godziny doraźnych zastępstw?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

 

Zgodnie z przepisami stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową są różne u nauczycieli posiadających ten sam stopień awansu zawodowego, ale zajmujących różne stanowiska – jak to ma miejsce w przypadku nauczyciela bibliotekarza z pensum 30 godzin i nauczyciela przedmiotowca z pensum 18 godzin. Wynika to z różnej tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć na poszczególnych stanowiskach.

 

Jednakże przepisy prawa nie nakazują wypłaty wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw według pensum zastępującego nauczyciela. W doktrynie przyjmuje się raczej, że wypłaca się wynagrodzenie według pensum nauczyciela zastępowanego. Tak więc nauczyciel – bibliotekarz realizujący zajęcia w zastępstwie nieobecnego nauczyciela, którego tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć jest niższy, powinien mieć wypłacone wynagrodzenie za te zajęcia stosownie do tego niższego wymiaru, czyli według wyższej stawki za jedną godzinę przeliczeniową.

 

Przyjęcie innego rozwiązania przez pracodawcę narusza podstawową zasadę prawa pracy – zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, wynikającą z art. 183c ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502), zgodnie z którą pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

 

Słowem – Pani pracodawca narusza prawo, płacąc Pani za godzinę doraźnego zastępstwa wynagrodzenie z Pani pensum, a nie z pensum zastępowanego nauczyciela.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu