Wymiana wodomierzy z budżetu funduszu remontowego• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Czy z funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej można sfinansować wymianę wodomierzy w mieszkaniach członków spółdzielni? |
|
Tworzenie funduszu remontowego w spółdzielniTworzenie funduszu remontowego w spółdzielni przewiduje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27 z późn. zm.) zmieniona ustawą z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa w tym zakresie obowiązuje od 31 lipca 2007 r. W wyżej wymienionym zakresie zarząd spółdzielni mieszkaniowej w ramach swoich obowiązków wykonuje postanowienia ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawarte w art. 41 pkt 1) i pkt 2). Zarząd prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych „spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Obowiązek świadczenia na ten fundusz dotyczy tak członków spółdzielni, jak i właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali. Uregulowanie to dotyczy, zatem również osób posiadających odrębną własność lokalu”. Zasady gospodarowania i wydatkowania środkami znajdującymi się na funduszu remontowymKwestię zasad gospodarowania i wydatkowania środkami znajdującymi się na funduszu remontowym określa regulamin tworzenia i wydatkowania funduszu remontowego oparty na postanowieniach statutu spółdzielni. Rada Nadzorcza spółdzielni w drodze uchwały zatwierdza regulamin tworzenia i wydatkowania funduszu remontowego. Sfinansowanie wymiany wodomierzy z funduszu remontowegoGeneralnie więc środki finansowe zgromadzone w ramach funduszu remontowego, winny być wydatkowane w ramach rocznego planu wydatków remontowych uchwalonego przez Radę Nadzorczą spółdzielni mieszkaniowej. Natomiast na co dzień środkami zgromadzonymi w funduszu remontowym dysponuje zarząd spółdzielni w ramach uprawnień określonych w regulaminie remontowym. A zatem jeżeli roczny plan wydatków remontowych przewidywał zakup wodomierzy dla członków spółdzielni, to zarząd wykonując tę dyspozycję śmiało mógł takiego wydatkowania dokonać. Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, otrzymane przez spółdzielnię wpłaty członków dokonywane na rzecz funduszu remontowego stanowią przychód podatkowy, który może stanowić źródło finansowania m.in. zakupu i montażu wodomierzy.
Wymiana wodomierzy, jako sfinansowana z funduszu remontowego, którego środki były zasilane wpłatami osób legitymujących się odrębną własnością lokalu mieszkalnego, nie powoduje również dla tych osób przychodu do opodatkowania.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale