Wymiana pionów, kiedy wspólnota przekracza swoje uprawnienia?

• Data: 01-08-2024 • Autor: Aleksandra Pofit

Pół roku temu kupiłem mieszkanie własnościowe z wpisem do KW. Mieszkanie było po kapitalnym remoncie (nowa kuchnia i łazienka), co oczywiście przełożyło się na cenę. Dostałem wiadomość od administracji wspólnoty mieszkaniowej, że będzie wymiana pionów wod-kan. Według nich mam udostępnić moje mieszkanie na dłuższy czas, takie działania doprowadzą je do ruiny… Podobno mam obowiązek wpuścić ekipę do lokalu. Ja jednak nie zgadzam się w takiej sytuacji na wymianę pionów w mieszkaniu, skoro robotnicy później tylko zamalują ściany – co z kafelkami, urządzeniami sanitarnymi itd.? Jakie mam prawa i co robić?

Wymiana pionów, kiedy wspólnota przekracza swoje uprawnienia?

Zezwolenie na wstęp do mieszkania

Odpowiadając jednak na Pana pytanie, co do zasady ma Pan obowiązek wpuścić ekipę remontową do mieszkania, a wspólnota mieszkaniowa ma również obowiązek doprowadzenia uszkodzeń, jeśli do nich dojdzie, do stanu poprzedniego. Zachęcam jednak do zapoznania się z regulaminem wspólnoty i podjętej w zakresie wymiany uchwały.

Pana prawa i obowiązku w zakresie zadanego pytania zostały uregulowane w art. 13 ust 2 ustawy z dnia z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. Nr 85, poz. 388) o własności lokali. Zgodnie z tym przepisem na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. W Pana przypadku będzie Pan zobowiązany zezwolić na wstęp do lokalu z uwagi na przeprowadzenie konserwacji.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2006 r., sygn. akt II OSK 704/05:

„Przez pojęcie »bieżącej konserwacji«, o jakiej mowa w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) należy rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót nie polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mających na celu utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tegoż obiektu. Tak więc bieżącą konserwacją będą prace budowlane wykonywane na bieżąco w węższym zakresie niż roboty budowlane określone jako remont”.

Bardzo przydatny w Pana przypadku będzie również wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 8 maja 2014 roku, sygn. akt II Ca 875/13, w którym sąd potwierdził, że obowiązujące przepisy nie zawierają regulacji, z której wynikałoby, że szacht powinien być dostępny na całej swojej powierzchni znajdującej się w lokalu mieszkalnym. Sąd uznał również iż przepisy umożliwiają jedynie dostęp do lokalu, jednakże w żadnym razie nie zezwalają na dokonywanie w nim czynności powodujących uszkodzenia w mieniu właściciela bez ich późniejszej naprawy.

Przywrócenie poprzedniego stanu lokalu

Zgodnie z § 8 rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia z dnia 16 sierpnia 1999 r. (Dz. U. Nr 74, poz. 836) wszelkie zmiany w stosunku do istniejących rozwiązań, dokonywane w związku z wykonywaniem robót remontowych, nie powinny powodować pogorszenia stanu technicznego i właściwości użytkowych elementów budynku oraz naruszać interesów użytkowników lokali lub osób trzecich. Jak wynika z przepisów, wspólnota nie może dowolnie przeprowadzać remontów, w tym niszcząc Pana własność.

Zobligowany do przywrócenia stanu poprzedniego w zasadzie powinien zostać wykonawca tych prac, co może mieć wpływ na jego wynagrodzenie, a więc jednocześnie obciążenie finansowe wspólnoty, której jest Pan członkiem.

Jeśli chodzi o możliwość egzekwowania prawa wspólnoty do wejścia do lokalu czy dochodzenia przez Pana naprawienia szkody, to można tego dokonać jedynie poprzez drogę sądową, a później egzekucję komorniczą.

Myślę, że warto w Pana przypadku powołać się na wskazane powyżej przepisy i orzeczenia, dodatkowo wskazać na wykonany niedawno remont. Oczywiście możemy pomóc Panu w sporządzeniu stosownego pisma do wspólnoty mieszkaniowej w oparciu o obowiązujące przepisy i przyjęte orzecznictwo.

Przykłady

Pan Jan niedawno kupił mieszkanie, które przeszło gruntowny remont. Otrzymał informację od zarządu wspólnoty mieszkaniowej, że planowana jest wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w budynku. Pan Jan obawia się, że prace te zniszczą nowo położone kafelki i doprowadzą do uszkodzeń jego łazienki i kuchni. Mimo że zarząd zapewnia, iż naprawią ewentualne uszkodzenia, pan Jan nie zgadza się na wstęp ekipy remontowej, powołując się na obawy o jakość wykonania prac naprawczych oraz koszty dodatkowych remontów, które mogą wyniknąć z tych prac.

Pani Anna kupiła mieszkanie w zabytkowej kamienicy, w której zaledwie pół roku temu przeprowadziła kosztowny remont. Wkrótce potem zarząd wspólnoty poinformował ją o konieczności wymiany pionów wodno-kanalizacyjnych, które przebiegają przez jej mieszkanie. Pani Anna sprzeciwia się tym pracom, argumentując, że zarząd nie zapewnił odpowiednich środków ani planu, jak przywrócić mieszkanie do stanu sprzed remontu. Obawia się, że jej starannie dobrane wykończenia zostaną zniszczone i nigdy nie będą wyglądały tak samo.

Pan Marek zainwestował w gruntowny remont swojego mieszkania, zmieniając układ pomieszczeń oraz instalacje sanitarno-hydrauliczne. Po zakończeniu remontu zarząd wspólnoty zawiadomił go o planowanej wymianie pionów wodno-kanalizacyjnych. Pan Marek nie zgadza się na te prace, obawiając się, że ekipa remontowa zniszczy nowo położone instalacje i wykończenia, a ich naprawa będzie wymagała ponownych kosztownych prac. Zastanawia się nad prawnymi możliwościami ochrony swojego mieszkania przed potencjalnymi szkodami spowodowanymi przez prace wspólnoty.

Podsumowanie

Właściciele mieszkań mają obowiązek umożliwić dostęp do lokali w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych, takich jak wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej ma obowiązek przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego po zakończeniu prac, jednak właściciele mieszkań mogą wyrażać obawy dotyczące jakości napraw i ewentualnych uszkodzeń ich własności. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa i obowiązki, aby skutecznie chronić swoje interesy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących ochrony praw właścicieli mieszkań w kontekście prac remontowych wspólnot mieszkaniowych. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie bronić swoich interesów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2006 r., sygn. akt II OSK 704/05
4. Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 8 maja 2014 roku, sygn. akt II Ca 875/13