.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wymeldowanie nieobecnego syna a wykup mieszkania komunalnego, jakie działania podjąć?

• Data: 03-12-2024 • Autor: Grzegorz Stefanowski

Chciałabym wykupić mieszkanie komunalne. Jednak mój syn nie chce się z niego wymeldować, chociaż wyprowadził się kilka lat temu. Co robić aby wymeldować syna z mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wymeldowanie nieobecnego syna a wykup mieszkania komunalnego, jakie działania podjąć?

Wymeldowanie syna

Musi Pani rozpocząć postępowanie administracyjne zakończone decyzją administracyjną o wymeldowaniu syna. Należy bowiem pamiętać, iż tzw. wymeldowanie z urzędu, jest możliwe w sytuacji, gdy dana osoba faktycznie nie mieszka pod wskazanym adresem, co organ administracji (urząd miasta i gminy) musi stwierdzić w postępowaniu administracyjnym.

A więc organ administracji (urząd miasta lub gminy), po złożonym przez Panią  wniosku i podaniu w nim faktów, rozpocznie postępowanie i w jego toku będzie ustalał, czy Pani syn faktycznie tam nie mieszka. Czynnościami mogą być wizja lokalna w mieszkaniu (czy są np. rzeczy syna, co może wskazywać, iż ma zamiar powrócić), wywiady sąsiedzkie lub wezwanie sąsiadów do złożenia zeznań itp.

Podstawą prawną jest art. 33 ust. 1art. 35 ustawy z dn. 24.09.2010 r. o ewidencji ludności.

Art. 33 [Obowiązek wymeldowania]

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

Art. 35 [Decyzja w sprawie wymeldowania] Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyprowadzka mieszkańca z lokalu

Zasadniczo należy pamiętać, iż nie korzystając – nie przebywając pod adresem pobytu stałego lub czasowego, prawo rozumie to jako opuszczenie tego miejsca i rodzi to obowiązek wymeldowania.

Proszę zapytać lub sprawdzić na stronie urzędu i pobrać wniosek. Opłata skarbowa od wydania decyzji w tym postępowaniu powinna wynieść 10 zł. Do wniosku potrzebna będzie kopia dokumentu potwierdzającego tytuł Pani do tego lokalu, czyli w tym przypadku umowa najmu.

Jeżeli, więc taki stan faktyczny zachodzi u Pani, spełnione są przesłanki wystarczające do rozpoczęcia postępowania administracyjnego o wymeldowanie syna.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak kontaktu z synem od kilku lat

Pani Anna, właścicielka mieszkania komunalnego, zgłosiła do urzędu miasta wniosek o wymeldowanie syna, który opuścił mieszkanie ponad 5 lat temu i nie utrzymuje kontaktu z rodziną. W postępowaniu administracyjnym urząd potwierdził, że syn nie ma tam swoich rzeczy osobistych, a sąsiedzi potwierdzili, że nie widzieli go od lat. W efekcie urząd wydał decyzję o wymeldowaniu.

 

Przeniesienie syna za granicę

Pani Małgorzata chciała wykupić mieszkanie komunalne, jednak jej syn, który wyjechał do pracy za granicę, nadal figurował jako zameldowany. Po złożeniu wniosku o wymeldowanie, urząd przeprowadził wywiad środowiskowy i potwierdził, że syn nie mieszka tam od ponad roku. Syn dostarczył też zaświadczenie o stałym zamieszkaniu w innym kraju, co przyspieszyło procedurę wymeldowania.

 

Syn wynajął własne mieszkanie

Pan Jan postanowił wymeldować swojego syna, który opuścił mieszkanie komunalne po założeniu własnej rodziny i wynajęciu nowego lokalu. Syn nie dopełnił obowiązku wymeldowania, co utrudniało rodzicom możliwość wykupu mieszkania. W ramach postępowania administracyjnego urząd potwierdził, że syn od dłuższego czasu mieszka pod nowym adresem, a sąsiedzi potwierdzili, że nie pojawiał się w mieszkaniu rodziców. W rezultacie urząd wydał decyzję o wymeldowaniu.

Podsumowanie

Jeśli syn opuścił mieszkanie komunalne i nie dopełnił obowiązku wymeldowania, można złożyć wniosek do urzędu miasta o wymeldowanie go z urzędu. W toku postępowania administracyjnego, urząd ustala faktyczne miejsce pobytu syna na podstawie dowodów, takich jak wywiady środowiskowe czy wizje lokalne. Wymeldowanie jest konieczne, aby uniknąć problemów prawnych, np. przy wykupie mieszkania.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych i administracyjnych, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji i potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Stefanowski

Radca prawny od 1998 r., absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską napisał w obecnym Laboratorium Kryminalistyki UAM. Ukończył Studium podyplomowe w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada uprawnienia mediatora i doradcy obywatelskiego. Doświadczenie zawodowe w strukturach banku oraz własnej Kancelarii Radcy Prawnego w Katowicach.

Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, bankowym, własności intelektualnej, problemach prawnych życia codziennego, prawie gospodarczym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu