Wykup działki rekreacyjnej w wieczystym użytkowaniu• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Czy jest jakaś podstawa prawna, która uniemożliwia mi wykup działki rekreacyjnej w wieczystym użytkowaniu dzierżawionej przez 17 lat? Na złożony wniosek o jej wykup odpowiedź wojewody była negatywna, a uzasadnienie nie było poparte żadnym aktem prawnym, jedynie stwierdzeniem, że skarb państwa straci stały dochód z tytułu uiszczanej opłaty dzierżawnej, przy takiej argumentacji jestem bez szans na jej wykup. Pragnę nadmienić, że dwie sąsiadujące działki zostały dwa lata temu wykupione bez problemu. Co robić? |
|
Oddanie gruntu w użytkowanie wieczysteUżytkowanie wieczyste jest prawem zbywalnym i podlega dziedziczeniu przez osoby fizyczne. Jest ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Ustanawiane jest zazwyczaj na okres 99 lat, jednak gdy cel gospodarczy nie wymaga oddania gruntu w użytkowanie wieczyste na tak długi okres, prawo to przyznawanej jest na okres nie krótszy niż 40 lat (40–99 lat). Po jego upływie (nawet już na 5 lat przed jego upływem) można wnioskować o przedłużenie, które nie będzie uwzględnione tylko z uwagi na ważny cel społeczny. Użytkownik takiej nieruchomości ma prawo korzystać z gruntu i rozporządzać prawem do niej. Corocznie odprowadza do kasy gminy opłatę roczną. Można starać się również o zmniejszenie opłaty rocznej, jeśli nieruchomość jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych a miesięczny dochód brutto na jednego członka rodziny mieszkającej na danej posesji nie przekracza połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia (według GUS-u). Wykup gruntu w użytkowaniu wieczystymWykup gruntu w użytkowaniu wieczystym regulowany jest ustawą z lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Cena za przekształcenie to różnica pomiędzy wartością rynkową prawa własności i użytkowania wieczystego. Użytkownik może dodatkowo liczyć na bonifikaty od kwoty ostatecznej. Ustawa reguluje jedynie komu przysługuje roszczenie o przekształcenie. Pani takie roszczenie nie przysługuje. Po pierwsze dotyczyło to użytkowania wieczystego na cele mieszkalne, po drugie termin na wysuwanie roszczenia minął.
Pani ma działkę rekreacyjną w użytkowaniu wieczystym. Chce Pani przekształcić ją we własność. Ale to wymaga zgody wojewody. Tak samo jak z kwestią zakupu działki. Jeśli właściciel nie jest zainteresowany sprzedaniem jej, to nie ma przepisu, który zmusiłby go do wyzbycia się własności i niczym nie musi swojej decyzji uzasadniać, choć z tym wypadku uzasadnił – utratą zarobku. Komu przysługuje prawo żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności?Zgodnie z art. 1 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy „prawo żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności przysługuje:
a) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe (art. 1 ust. 1 ustawy); b) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych garażami (art. 1 ust. 1 ustawy); c) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub pod garaże (art. 1 ust. 1 ustawy); d) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych (art. 1 ust. 1 ustawy); e) osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje w dniu wejścia w życie ustawy prawo użytkowania wieczystego, jak również osobom fizycznym i prawnym, które udział taki nabyły po dniu wejścia w życie ustawy (art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy); f) spółdzielniom mieszkaniowym będącym w dniu wejścia w życie ustawy właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży znajdujących się na gruncie oddanym im w użytkowanie wieczyste (art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy)”.
W każdym innym wypadku ewentualne wyzbycie się działki stanowi wolną wolę jej właściciela – w tym wypadku województwa. Odpowiadając na pytanie – jaki przepis zabrania Pani wykup działki. Art. 140. Kodeksu cywilnego: „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”.
W granicach, o których mowa w zdaniu 1 art. 140, właściciel może rozporządzać rzeczą. Przez „rozporządzanie” należy rozumieć zbywanie, obciążanie nieruchomości, ustanowienie odrębnej własności lokali (tak SN w uzasadnieniu orzeczenia z 14 lipca 1994 r., sygn. akt III CZP 86/94, OSNC 1/95, poz. 4).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale