Wydanie świadectwa zawodowego po wielu latach• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
W roku 1994 r. ukończyłem naukę teoretyczną w ZSZ w zawodzie lakiernik. Świadectwa ukończenia szkoły nie otrzymałem, ponieważ nie przystąpiłem do egzaminu zawodowego, co było warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia szkoły. W tym roku złożyłem odpowiednie dokumenty do cechu rzemiosł i zdałem pozytywnie ten egzamin zawodowy. Dziś już mam dyplom i protokół. Przedstawiłem protokół w ZSZ, prosząc o wystawienie mi tego świadectwa, bo już spełniłem ostatni warunek Niestety dyrektor szkoły nie bardzo wie, czy może mi to świadectwo wydać. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie. Czy szkoła ma obowiązek mi to świadectwo wydać, czy są może jakieś paragrafy, które mówią o przedawnieniu itp., na podstawie których szkoła może odmówić? Świadectwo to jest mi potrzebne do podjęcia pracy, gdzie warunkiem jest wykształcenie zawodowe, a na chwilę obecną wygląda na to, że mam podstawowe. |
Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Zgodnie z § 11 rozporządzenia osoba, która zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie.
Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, technikum uzupełniającego i szkoły policealnej oraz absolwent dotychczasowej szkoły zasadniczej i szkoły średniej zawodowej, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Z powyższego wynika, że jeśli uczeń spełnił wszystkie warunki do otrzymania świadectwa, a nie został wcześniej skreślony z listy uczniów (co oczywiście mogło mieć miejsce), to powinien otrzymać teraz świadectwo ukończenia szkoły. Przepisy prawa nie przewidują bowiem przedawnienia w takich przypadkach.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale