W serwisie
Materiały
Wycofanie się z zakupu samochodu po wpłacie zaliczki• Opublikowano: 29-05-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Wpłaciłem zaliczkę na zakup samochodu w kwocie 16 000 zł i samochód został mi wydany przez właściciela do użytkowania na czas 2 miesięcy, gdyż samochód jest kupiony w leasingu. Przez ten okres właściciel zobowiązał się do spłaty tego leasingu, a ja zobowiązałem się do kupna tego auta, dopłacając 78 000 zł. Po miesięcznym użytkowaniu auta stwierdziłem, że chcę zrezygnować z zakupu i zwrócić auto, o czym telefonicznie powiadomiłem właściciela. Właściciel stwierdził, że w tym wypadku zaliczki mi nie zwróci. Czy ma takie prawo? Nadmieniam, że posiadam pisemnie potwierdzenie wpłaty zaliczki (nie zadatku) oraz protokół przekazania pojazdu w związku z zamiarem zawarcia umowy kupna pojazdu. |
|
Umowa przedwstępna i zapłata zaliczkiBez wątpienia zawarliście umowę przedwstępną sprzedaży auta. Umowa przedwstępna uregulowana jest w art. 389–390 Kodeksu cywilnego.
Art. 389 zobowiązuje strony jedynie do określenia w umowie przedwstępnej najważniejszych postanowień, jakie będzie zawierała umowa przyrzeczona sprzedaży, a także wskazania terminu jej zawarcia. Art. 390 wskazuje na konsekwencje wynikające z niedotrzymania umowy przedwstępnej.
„Zgodnie z art. 389 § 1 umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia umowy oznaczonej umowy (umowa przedwstępna) powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Obowiązek oznaczenia istotnych postanowień umowy przyrzeczonej sprowadza się do określenia przez strony w umowie tych elementów, które wyznaczają minimalny zakres treści zamierzonej w przyszłości czynności prawnej, nazywany także składnikami umowy. Bez ich określenia nie jest możliwe wskazanie świadczenia, które zobowiązuje się spełnić dłużnik, a tym samym nie można nałożyć na niego takiego obowiązku, a następnie dochodzić jego wykonania na drodze sądowej” (tak w komentarzu do art. 389 K.c., pkt 10, system informacji prawnej LEX). W myśl art. 535 § 1 przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić. Jednym z istotnych elementów przedwstępnej umowy sprzedaży stanowi zatem cena projektowanej transakcji. Roszczenia i prawa sprzedającegoW myśl art. 390 sprzedający może dochodzić:
Odszkodowanie za zerwanie umowy przedwstępnej powinno być adekwatne do wysokości strat, jakie poniosła strona sprzedająca
Na uwagę zasługuje fakt, że auto nie było własnością sprzedającego. Według Kodeksu cywilnego o ile umowa leasingu pozwala, dopuszczalne jest przeniesienie przez dotychczasowego użytkownika praw do użytkowania pojazdu na inną osobę. Odstąpienie od umowy i oddanie samochoduJeśli nie chce Pani zawrzeć umowy, musi Pani od niej odstąpić najlepiej na piśmie, aby mieć dowód. W innym wypadku umowa przedwstępna po upływie okresu, kiedy miała Pani kupić pojazd, nie wygasa ipso iure.
Natomiast upływ terminu wyznaczonego do zawarcia umowy przyrzeczonej skutkuje wymagalnością roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej, a w konsekwencji rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia określonego w art. 390 § 3, zgodnie z którym roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta, natomiast jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne
Reasumując, może Pani odstąpić od umowy – zarwać ją. Może Pani żądać zwrotu zaliczki, ale musi Pani liczyć się z tym, że jeśli sprzedający jej Pani nie zwróci, będzie Pani musiała udać się z pozwem do sądu. Po stronie sprzedającego powstaje w momencie zerwania przez Panią umowy roszczenie o odszkodowanie. Jeśli sprzedający to podniesie w sprawie o zwrot zaliczki, udowodni tę kwotę, może to zostać potrącone z kwoty zaliczki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale