.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wycieczka szkolna i zgoda ojca na wyjazd

Od 10 lat jesteśmy po rozwodzie, mamy 13-letnią córkę, która mieszka ze mną. Ojciec się z nią nie kontaktuje, jednak teraz złośliwie nie wyraził zgody na wyjazd na wycieczkę szkolną dziecka. Były mąż nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. Co robić?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wycieczka szkolna i zgoda ojca na wyjazd

Brak zgody jednego z rodziców na wyjazd dziecka na wycieczkę szkolną

Odpowiadając na Pani pytanie, sięgnąć należy przede wszystkim do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) dotyczących stosunków między rodzicami a dziećmi oraz kwestii władzy rodzicielskiej.

 

I tak, zgodnie z przepisem art. 93 § 1 K.r.io., „władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom”.

 

Natomiast § 2 mówi o tym, że „jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców”.

 

Idąc dalej, wskazać należy, iż stosownie do przepisu art. 95 § 1 K.r.io. „władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw”.

 

Ostatecznie zaś, stosownie do treści art. 97 § 1 K.r.io., jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania”.

 

Mając zatem powyższe na uwadze, stwierdzić należy niestety, iż w sytuacji, gdy Pani były mąż nie został pozbawiony lub ograniczony w zakresie wykonywania przysługującej mu władzy rodzicielskiej względem Państwa wspólnej małoletniej córki, to zachowuje on takie same prawa względem córki co Pani, a zatem decyzja o wyrażeniu zgody na wyjazd córki na wycieczkę szkolną, jeżeli jest to wyjazd w szczególności zagraniczny, powinna zostać podjęta i zaakceptowana przez oboje rodziców.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozstrzyganie o istotnych sprawach w życiu dziecka przez rozwiedzionych rodziców

W zaistniałej sytuacji pozostaje Pani w zasadzie jedynie skorzystanie z możliwości, jaką daje przepis art. 97 § 2 K.r.io., a zgodnie z którym „o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, jednak w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

 

Zaznaczyć jednocześnie należy, iż przepis ten wymaga konieczności rozwiązania sporu przez sąd jedynie w „istotnych sprawach dziecka”, a zgodnie z utrwalonym poglądem nauki prawa [tak m.in. K. Pietrzykowski (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz Warszawa 2012, wyd. 3] do takich spraw m.in. należą: wybór imienia dziecka, określenie miejsca jego pobytu, wybór szkoły i przyszłego zawodu dziecka, decyzje co do leczenia go, wyjazdu za granicę, jego obywatelstwa itp. (tak również B. Dobrzański, [w:] Komentarz KRO, s. 666; A. Zieliński, Sądownictwo opiekuńcze w sprawach małoletnich, Warszawa 1975, s. 216).

 

Jeżeli zatem przedmiotowa wycieczka jest wyjazdem krajowym i nie szczególnie długim (np. nie dłuższym niż standardowe dwa tygodnie), to jak się wydaje, decyzję o takim wyjeździe córki mogłaby Pani podjąć samodzielnie. Niestety nie można w tym zakresie przewidzieć stanowiska władz szkoły, które dla własnego bezpieczeństwa mogą bezwzględnie wymagać zgody obojga rodziców.

Jak umożliwić dziecku wyjazd na wycieczkę szkolną w sytuacji braku zgody ze strony byłego męża?

Dlatego też, chcąc umożliwić córce wyjazd na wycieczkę szkolną w sytuacji braku zgody ze strony Pani byłego męża, musiałaby Pani zwrócić się w tym przedmiocie do sądu. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady – przede wszystkim, jeżeli wyjazd zaplanowany jest w niedługim czasie, to niestety sąd może do tego wyjazdu nie zdążyć sprawy rozstrzygnąć. Po drugie zaś, takie rozstrzygnięcie załatwiałoby jedynie tę jedną konkretną sprawę, a w razie zaistnienia takich sytuacji również w przyszłości musiałaby Pani niestety ponownie występować w tym przedmiocie do sądu.

 

Wobec tego w opisanej przez Panią sytuacji warto byłoby, aby pomyślała Pani o wystąpieniu do sądu z żądaniem ograniczenia włazy rodzicielskiej byłego męża do najważniejszych spraw dziecka, tj. wyboru kierunku edukacji, leczenia czy też miejsca zamieszkania.

 

Zgodnie bowiem z przepisem art. 107 § 1 K.r.io. „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania”.

 

Z kolei § 2 zdanie 1 mówi o tym, że „sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka”.

 

Rozwiązanie to, o ile trwalsze i szersze niż każdorazowe rozstrzyganie przez sąd w konkretnych sprawach z zakresu wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem, niestety wymaga przeprowadzenia szerszego postępowania, a co za tym idzie, jest bardziej czasochłonne i również, jeżeli termin planowanego wyjazdu na wycieczkę szkolną córki jest bliski, zapewne nie pozwoliłoby Pani uzyskać na czas uprawnienia do wysłania córki na wycieczkę mimo braku zgody Pani byłego męża.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krzysztof Bigoszewski

Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu