Wybicie dodatkowego okna w mieszkaniu własnościowym• Autor: Łukasz Poczyński |
Chciałbym wybić dodatkowe okno (lub ewentualnie powiększyć istniejące) w mieszkaniu własnościowym, w kamienicy znajdującej się pod nadzorem konserwatorskim (kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków Krakowa). Czy jest to w ogóle możliwe i jakie kroki prawne powinienem podjąć? |
|
Jakie kroki prawne należy podjąć aby wybić nowe okno w lokalu mieszkalnym?Wybicie nowego okna w lokalu mieszkalnym jest jak najbardziej możliwe – oczywiście w tym celu należy podjąć odpowiednie kroki prawne. W pierwszej kolejności powinien się Pan zwrócić do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Wymagane bowiem może być uzyskanie stosownej opinii konserwatora bądź jego decyzji – pozwolenia na przeprowadzenie planowanych prac. Wszystko zależy od tego, czy obszar, na którym znajduje się nieruchomość, został wpisany do rejestru zabytków. U Miejskiego Konserwatora Zabytków z pewnością otrzyma Pan szczegółowe informacje.
Kolejnym krokiem będzie skierowanie do Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Krakowa wniosku o pozwolenie na budowę. Co do zasady bowiem wszelkie prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę. Czy na wybicie nowego okna w lokalu mieszkalnym potrzebne będzie pozwolenie na budowę?Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w sposób wyczerpujący normują przypadki, kiedy zamiast wniosku o pozwolenie na budowę wystarczy samo zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia prac. Wśród tych przypadków nie ma prac polegających na wybiciu nowego otworu okiennego. W związku z tym uważam, że będzie tu konieczne pozwolenie na budowę. Potwierdza to również orzecznictwo sądowe. Jak bowiem stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 czerwca 2000 r., sygn. akt II SA/Gd 414/98, nawet wybicie okna w miejscu, gdzie okno to pierwotnie istniało i następnie zostało zamurowane, należy traktować jako przebudowę obiektu budowlanego, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
We wniosku o pozwolenie na budowę należy podać:
Do wniosku należy dołączyć:
Dodam tylko, że w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę przewidziane są opłaty skarbowe, które będzie Pan musiał ponieść.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale