.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wtargnięcie na działkę sąsiada i instalacja urządzenia bez pozwolenia

• Opublikowano: 13-02-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Niewielki fragment domu sąsiada stoi na mojej posesji. Na tej części sąsiad zamontował rynnę, która odprowadza wodę na jego posesję, ale sama instalacja jest na mojej działce. Zdemontowałam ją i z powrotem poukładałam kostkę, którą oni zdjęli. Sąsiad wezwali dzielnicowego, a ten utwierdził go w przekonaniu, że mógł tak po prostu wtargnąć i zamontować. Nie mogę się z tym pogodzić, bo przecież wkroczyli bez pozwolenia na moją nieruchomość. Czy miałam prawo zdemontować część tej rynny? Dzielnicowy straszył, że nie wolno mi takich rzeczy robić, bo sąsiad może mnie oskarżyć o dewastację mienia. Co powinnam zrobić? Czy zgłosić na policję, że wtargnęli na moją posesję i rozrzucili po podwórku kostkę? Dzielnicowy powiedział, że nie mam na to świadków i mógł to zrobić ktoś inny. Nikt inny nie miałby powodu tego robić, ale faktycznie świadków nie mam.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wtargnięcie na działkę sąsiada i instalacja urządzenia bez pozwolenia

Ochrona prawa własności

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Na wstępie wyraźnie trzeba zauważyć, że stanowisko dzielnicowego nie ma nic wspólnego z przepisami prawa cywilnego, a w szczególności z prawem własności. O ile Pani nie wyraziła zgody na umieszczenie instalacji na Pani działce, to sąsiad nie może wkroczyć na Pani teren, albowiem odbywać się to będzie nielegalnie. Zgodnie z art. 140 K.c. – w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

 

Sąsiad nie ma żadnego prawa do Pani nieruchomości, a to z kolei powoduje, że może go Pani wezwać, o ile sytuacja się powtórzy, do usunięcia instalacji pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Nadto, w przyszłości, gdyby dzielnicowy został znowu wezwany na Pani posesję, proszę go zapytać, gdzie mieszka i czy wyraża zgodę na zamontowania instalacji odwaniającej.

 

Zaprzestanie korzystania z nieruchomości wbrew woli właściciela

Co do dokonanego przez Panią demontażu – demontaż wcale nie musi oznaczać dewastacji. Wiele bowiem zależy od tego, czy demontaż oznacza trwałe lub czasowe uszkodzenie demontowanych części.

 

Takie sprawy jak Pani powinny być rozstrzygane przez sąd cywilny w sprawie o zaprzestanie korzystania z nieruchomości w sposób niezgodny z Pani wolą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu