.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Współwłasność łączna a kupno samochodu na spółkę

• Autor: Łukasz Poczyński

Prowadzę z kolegą spółkę cywilną. Planuję kupić samochód za własne środki, ale chciałbym go kupić na spółkę (wiadomo: niższe koszty, odzyskanie części VAT-u itd.). Czy można zatem kupić samochód na spółkę, ale być jego jedynym właścicielem? Słyszałem, że może to uniemożliwić tzw. współwłasność łączna, ale nie wiem, na czym to polega.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Współwłasność łączna pomiędzy wspólnikami

Co prawda spółka cywilna jest podatnikiem VAT, posiada własny NIP i REGON, jednakże proszę pamiętać, że na gruncie Kodeksu cywilnego spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, zatem nie posiada własnego majątku. Zarówno wkłady wniesione przez wspólników, jak i własność rzeczy ruchomych, nieruchomości i innych praw majątkowych nabywanych przez wspólników stanowią majątek wspólny wspólników, a nie spółki. Tzw. majątek spółki cywilnej to de facto współwłasność łączna pomiędzy wspólnikami. Oznacza to, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Nie może także domagać się podziału tego majątku w czasie trwania spółki.


Majątek wspólny jest niezależny od majątku osobistego wspólników. W czasie trwania spółki jest on nienaruszalny, nie może być przez wspólnika wycofany, zbyty.

 

Mając na uwadze powyższe, jeśli kupi Pan samochód w ramach spółki cywilnej, to samochód ten to będzie faktycznie współwłasność łączna, czyli współwłasność Pana i Pańskiego wspólnika.

 

Zgodnie z tym, co napisałem powyżej, Pański wspólnik nie będzie mógł przenieść swojego udziału w samochodzie na Pana, ponieważ wspólników spółki cywilnej łączy współwłasność łączna, a nie ułamkowa (współwłasność łączna wiąże się z niedopuszczalnością rozporządzania przez wspólnika w czasie istnienia spółki udziałem we wspólnym majątku lub w poszczególnych składnikach tego majątku – art. 863 § 1 K.c.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana charakteru majątku wspólnego spółki ze współwłasności łącznej na współwłasność ułamkową

Żeby wyjść z tej współwłasności, należałoby najpierw rozwiązać spółkę cywilną. Najistotniejszą konsekwencją prawną rozwiązania spółki cywilnej jest bowiem zmiana charakteru majątku wspólnego tej spółki ze współwłasności łącznej na współwłasność ułamkową. Z art. 875 § 1 K.c. wynika bowiem, że od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem dalszych przepisów tego artykułu (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 06.02.1996 r., I ACr 647/95).

 

Po rozwiązaniu spółki, w następstwie pozostania jednego wspólnika po wystąpieniu drugiego wspólnika, do wspólnego majątku mają zastosowanie przepisy art. 875 K.c. i uzasadnione jest przeprowadzenie likwidacji tego majątku między nimi. Zgodnie z art. 875 K.c.:

 

„§ 1. Od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów poniższych.

§ 2. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki.

§ 3. Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Poczyński

Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu