Współwłasność łączna a kupno samochodu na spółkę• Autor: Łukasz Poczyński |
Prowadzę z kolegą spółkę cywilną. Planuję kupić samochód za własne środki, ale chciałbym go kupić na spółkę (wiadomo: niższe koszty, odzyskanie części VAT-u itd.). Czy można zatem kupić samochód na spółkę, ale być jego jedynym właścicielem? Słyszałem, że może to uniemożliwić tzw. współwłasność łączna, ale nie wiem, na czym to polega. |
Współwłasność łączna pomiędzy wspólnikamiCo prawda spółka cywilna jest podatnikiem VAT, posiada własny NIP i REGON, jednakże proszę pamiętać, że na gruncie Kodeksu cywilnego spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, zatem nie posiada własnego majątku. Zarówno wkłady wniesione przez wspólników, jak i własność rzeczy ruchomych, nieruchomości i innych praw majątkowych nabywanych przez wspólników stanowią majątek wspólny wspólników, a nie spółki. Tzw. majątek spółki cywilnej to de facto współwłasność łączna pomiędzy wspólnikami. Oznacza to, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Nie może także domagać się podziału tego majątku w czasie trwania spółki.
Mając na uwadze powyższe, jeśli kupi Pan samochód w ramach spółki cywilnej, to samochód ten to będzie faktycznie współwłasność łączna, czyli współwłasność Pana i Pańskiego wspólnika.
Zgodnie z tym, co napisałem powyżej, Pański wspólnik nie będzie mógł przenieść swojego udziału w samochodzie na Pana, ponieważ wspólników spółki cywilnej łączy współwłasność łączna, a nie ułamkowa (współwłasność łączna wiąże się z niedopuszczalnością rozporządzania przez wspólnika w czasie istnienia spółki udziałem we wspólnym majątku lub w poszczególnych składnikach tego majątku – art. 863 § 1 K.c.). Zmiana charakteru majątku wspólnego spółki ze współwłasności łącznej na współwłasność ułamkowąŻeby wyjść z tej współwłasności, należałoby najpierw rozwiązać spółkę cywilną. Najistotniejszą konsekwencją prawną rozwiązania spółki cywilnej jest bowiem zmiana charakteru majątku wspólnego tej spółki ze współwłasności łącznej na współwłasność ułamkową. Z art. 875 § 1 K.c. wynika bowiem, że od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem dalszych przepisów tego artykułu (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 06.02.1996 r., I ACr 647/95).
Po rozwiązaniu spółki, w następstwie pozostania jednego wspólnika po wystąpieniu drugiego wspólnika, do wspólnego majątku mają zastosowanie przepisy art. 875 K.c. i uzasadnione jest przeprowadzenie likwidacji tego majątku między nimi. Zgodnie z art. 875 K.c.:
„§ 1. Od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów poniższych. § 2. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. § 3. Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale