.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Współwłasność prywatnego wodociągu, uprawnienia i ograniczenia

• Data: 16-07-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Razem z sąsiadem wybudowaliśmy prywatny wodociąg na odcinku 190 m. Czy w związku z tym, ze jestem współwłaścicielem, mogę przenieść/sprzedać/zrzec swoje 50% własności komukolwiek bez zgody drugiego współwłaściciela? Chcę sprzedać dom wraz z wodociągiem prywatnym, w którym mam 50% własności. Chcę to zrobić za jednym razem podczas sprzedaży domu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Współwłasność prywatnego wodociągu, uprawnienia i ograniczenia

Prywatna sieć jako część nieruchomości

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego „urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa”. Zatem wyłącznie sieć wodociągowa wchodząca w skład przedsiębiorstwa nie jest częścią składową nieruchomości. W przypadku prywatnej własności wodociągu uznać należy, że przynależy on do nieruchomości.

 

Zaznaczam, że dopiero „urządzenia wymienione w art. 49 § 1 k.c., z chwilą ich połączenia z siecią należącą do przedsiębiorstwa, przestają być częścią składową nieruchomości i stają się samoistnymi rzeczami ruchomymi, które mogą być przedmiotem odrębnej własności i obrotu. Zgodnie zaś z art. 3053 § 1 k.c. służebność przesyłu przechodzi także »na nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 k.c.« Konsekwentnie należy zatem przyjąć, że w razie przeniesienia własności części tych urządzeń, które tworzą jedną z sieci przesyłu, wchodzącą w skład sieci mulimedialnej należącej do zbywcy, nabywca staje się właścicielem sieci stanowiącej przedmiot transakcji, a gdyby nie było możliwe techniczne wyodrębnienie tego przedmiotu - współwłaścicielem całej sieci. Nabycie tego prawa daje mu podstawę do żądania ujawnienia w dziale III księgi wieczystej uprawnienia do służebności przesyłu, obok wpisanego tam dotychczas prawa wyłącznego właściciela sieci multimedialnej, i, w rezultacie, do współkorzystania z tej służebności” (postanowienie SN z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt II CSK 135/16).

 

Zatem uznać należy, że skoro sieć wodociągowa została zrealizowana w ramach prywatnej inwestycji i nie została przekazana właściwemu przedsiębiorstwu, stanowi ona własność bądź współwłasność prywatną.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umiejscowienie prywatnego odcinka wodociągu

Wobec powyższego w pierwszej kolejności należy ustalić, do kogo należy grunt, w którym zlokalizowany jest wodociąg. Jeżeli jest on położony na działce, która stanowi wyłącznie Pana własność, to sprzedając dom, ma Pan prawo przenieść własność wodociągu na odcinku, który leży wyłącznie na Pana działce. W takiej sytuacji drugi z udziałowców wodociągu mógłby starać się od Pana o zwrot nakładów w połowie na przedmiotowy wodociąg.

 

Natomiast w sytuacji, w której wodociąg przebiegałby przez grunt będący Pana i sąsiada współwłasnością, wówczas ma Pan prawo rozporządzać swoim udziałem, w tym dokonać jego sprzedaży. Bowiem wskazuję, że zgodnie z art. 198 „każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”.

 

Wobec tego „przepis art. 198 k.c. kreuje swobodę rozporządzenia udziałem, który jest prawem należącym wyłącznie do współwłaściciela. Innymi słowy, współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. W rezultacie, jak wynika z art. 198 k.c., współwłaściciel może zawierać także umowy dotyczące udziału, o ile nie wywierają one wpływu na całość sytuacji wspólnej rzeczy lub udziałów pozostałych współwłaścicieli” (wyrok SN z dnia 10 listopada 2022 r., sygn. akt II CSKP 1370/22).

 

Jeszcze inna sytuacja byłaby, gdyby wodociąg znajdował się de facto na działce sąsiada. Wówczas wyłącznie on jako właściciel działki i części składowych mógłby dokonać przeniesienia jego własności, a Pan mógłby ubiegać się o ewentualny zwrot nakładów w zależności, na jakich zasadach dokonano by owego przeniesienia prawa własności do wodociągu.

 

Podsumowując, możliwość zbycia udziału w wodociągu uzależniona jest od tego, czyją własnością jest grunt, na którym zlokalizowany jest wodociągów, który został zrealizowany przez Pana i sąsiada jako prywatnych inwestorów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sprzedaż domu z prywatnym wodociągiem

Jan Kowalski razem z sąsiadem zbudował prywatny wodociąg, który biegnie przez ich działki. Jan zdecydował się sprzedać swój dom i chciał, aby nowy właściciel przejął także jego udział w wodociągu. Zgodnie z obowiązującym prawem, ponieważ wodociąg biegnie przez jego własną działkę, mógł bez przeszkód sprzedać swój udział w wodociągu razem z domem. Dzięki temu nowy właściciel ma pełne prawo do korzystania z wodociągu.

 
Przeniesienie własności wodociągu na wspólnej działce

Anna Nowak i jej sąsiad posiadają wspólny wodociąg na swojej działce. Anna chce sprzedać swój dom i przenieść swój udział w wodociągu na nowego właściciela. Ponieważ wodociąg biegnie przez działkę, której są współwłaścicielami, Anna ma prawo sprzedać swój udział bez zgody sąsiada. Nowy właściciel będzie miał taki sam dostęp do wodociągu jak poprzednio Anna, a sąsiad może jedynie ubiegać się o zwrot połowy nakładów poniesionych na budowę wodociągu.

 
Problemy z przeniesieniem wodociągu na działce sąsiada

Piotr Zieliński zbudował wodociąg razem z sąsiadem, jednak wodociąg biegnie przez działkę należącą wyłącznie do sąsiada. Gdy Piotr chciał sprzedać swój dom wraz z udziałem w wodociągu, okazało się, że nie może tego zrobić bez zgody sąsiada. W takim przypadku jedynie właściciel działki, przez którą biegnie wodociąg, może dokonać przeniesienia własności wodociągu. Piotr musi negocjować z sąsiadem warunki przeniesienia prawa własności lub ubiegać się o zwrot nakładów poniesionych na budowę wodociągu.

Podsumowanie

Przeniesienie własności udziału w prywatnym wodociągu zależy od własności gruntu, przez który przebiega wodociąg. Właściciel może swobodnie rozporządzać swoim udziałem, jeśli wodociąg biegnie przez jego działkę lub wspólną działkę współwłaścicieli. W przypadku wodociągu na działce należącej wyłącznie do sąsiada, konieczna jest zgoda właściciela gruntu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pism związanych z prywatnym wodociągiem? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online, którzy szybko i skutecznie rozwieją Twoje wątpliwości! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt II CSK 135/16
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2022 r., sygn. akt II CSKP 1370/22

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu