.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wspólny kredyt na dom przed ślubem, jak zabezpieczyć partnerkę bez przepisywania własności?

• Data: 11-04-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Kupiłem dom szeregowy pod miastem za gotówkę i do tego dorzuciłem kredyt na wykończenie (200 tys. zł). Za niecały rok się żenię. Nie chciałbym od razu po ślubie „dopisywać” mojej narzeczonej do mieszkania, zrobię to za parę lat. Z drugiej strony chciałbym jednak, żeby ona czuła się w tej sytuacji komfortowo. Ona zamierza spłacać ze mną kredyt i chodzi o to, żeby została z niczym w przypadku rozwodu. Jakie są w tym zakresie możliwości? Kredyt już spłacamy razem i wejdziemy z tym kredytem w związek małżeński. Czy w przypadku rozwodu ona coś będzie musiała ode mnie dostać, w związku z tym że spłacała ze mną kredyt? Czy może jest jakieś inne rozwiązanie prawne, które zapewni jej komfort psychiczny, a nie sprowadza się do rozszerzenia na nią własności tego domu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wspólny kredyt na dom przed ślubem, jak zabezpieczyć partnerkę bez przepisywania własności?

Partycypacja w kredycie, darowizna i podatek

Partycypacja w kredycie dotyczący zakupu nieruchomości przed zawarciem związku małżeńskiego, w tym bez zamiaru od razu dopisania małżonki po ślubie do nieruchomości jako współwłaścicielki, zawsze obarczona jest ryzykiem. Nieruchomość bowiem wejdzie do Pana majątku osobistego i bez znaczenia jest to, ile do kredytu dokłada druga osoba. Niemniej jednak sytuacja ma dwa wątki.

 

Po pierwsze, partycypacja w spłacie wyłącznie pańskiej nieruchomości przez Pana partnerkę może dla fiskusa okazać się darowizną. Partnerka to zaś osoba niespokrewniona, a więc Pan winien od kwot darowizn uiszczać podatek od darowizny w terminie 1 miesiąca od jej otrzymania. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy narzeczona nie jest do kredytu dopisana (nie jest na umowie z bankiem wraz z Panem jako kredytobiorca), lecz sama z siebie uiszcza kwoty na jego spłatę.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Służebność, umowa, pożyczka

Natomiast co do zabezpieczenia partnerki – nie ma zbyt wielu opcji. Rozważać można:

a) służebność mieszkania dożywotnią dla niej w tym domu (wymaga formy aktu notarialnego i da jej prawo dożywotniego zamieszkiwania na nieruchomości bez względu na to, kto będzie jej właścicielem)

b) spisanie umowy, w której oświadczy się, że partnerka wniosła x zł nakładu na Pana nieruchomość i że w razie rozwodu Pan zwróci ww. kwotę powiększoną np. o wskaźnik waloryzacji ogłoszony przez Prezesa GUS w terminie załóżmy x dni od prawomocnego orzeczenia rozwodu, a partnerka zrzeka się innych roszczeń w związku z wniesionym nakładem na Pana majątek osobisty. Przed ślubem możecie zawrzeć bowiem umowę majątkową, która określi zasady zarządzania majątkiem podczas małżeństwa i w przypadku jego rozwiązania – taka umowa może regulować kwestię spłaty kredytu i ewentualnych roszczeń (skoro dot. nieruchomości winna przybrać jednak postać aktu notarialnego co dodatkowo jeszcze wzmocni jej wiarygodność);

c) pożyczkę, gdzie zobowiąże się Pan faktycznie zwracać tę kwotę np. ratami p x zł miesięcznie aż Pan spłaci partnerkę do dnia zawarcia małżeństwa i nie będzie problemów np. z pozwem o zwrot nakładów poczynionych na Pana majątek osobisty czy pozwem o bezpodstawne wzbogacenie z Kodeksu cywilnego. Niemniej pożyczka wymaga opodatkowania podatkiem PCC i jest na to 14 dni od dnia jej otrzymania.

 

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Służebność mieszkania

Kasia zamieszkała z Tomkiem, który wcześniej kupił mieszkanie tylko na siebie. Wspólnie spłacali kredyt na jego wykończenie, choć formalnie mieszkanie należało do Tomka. Żeby zabezpieczyć interes Kasi, Tomek ustanowił dla niej służebność mieszkania, dzięki czemu w razie rozstania nie zostanie ona bez dachu nad głową.

 

Umowa majątkowa z waloryzacją

Monika i Piotr przed ślubem zdecydowali, że Monika pomoże spłacać kredyt za dom Piotra. Aby uniknąć niejasności, podpisali u notariusza umowę majątkową. W umowie zapisali, że jeśli dojdzie do rozwodu, Piotr zwróci Monice wniesione środki z uwzględnieniem waloryzacji według wskaźnika GUS. Dzięki temu Monika czuje się komfortowo, mimo że formalnie nie ma udziału w nieruchomości.

 

Pożyczka między partnerami

Kamil kupił dom przed ślubem, a jego narzeczona Julia wspierała go finansowo, pomagając w spłacie kredytu. Postanowili zabezpieczyć sytuację prostą umową pożyczki, w której Kamil zobowiązał się do zwrotu pieniędzy Julii na ustalonych warunkach. Dzięki temu uniknęli problemów podatkowych i nieporozumień finansowych, gdyby doszło do rozstania.

Podsumowanie

Partycypacja narzeczonej w spłacie kredytu na nieruchomość przed ślubem może rodzić problemy prawne i podatkowe. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie pisemnej umowy, np. ustanowienie służebności, umowa majątkowa lub pożyczka. Takie zabezpieczenie chroni interesy obojga partnerów, zapewniając komfort psychiczny i finansowy na wypadek rozstania lub rozwodu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w zabezpieczeniu interesów majątkowych przed ślubem lub stworzenia dedykowanej umowy zabezpieczającej oboje partnerów? Oferujemy porady prawne online oraz przygotowanie indywidualnych pism i umów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu