.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wspólne przyłącze wodno-kanalizacyjne między sąsiadami, co na to przepisy?

• Data: 22-04-2025 • Autor: Marta Słomka

Zamierzam wykonać wspólny przyłącz wodny i kanalizacyjny przez kilka działek. Są one współwłasnością kilku osób i te osoby wyrażają zgodę na przejście przez ich nieruchomości, co więcej – chcą partycypować w kosztach i również podłączyć się do tego przyłącza. Przedsiębiorstwo wod.-kan. twierdzi, że przyłącz jest do jednego budynku. Musielibyśmy zatem układać kilka rur obok siebie, żeby każdy miał przyłącz i wpiął się do sieci. Pojawia się pytanie, czy możemy w kilka osób wykonać jeden przyłącz wodny i kanalizacyjny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wspólne przyłącze wodno-kanalizacyjne między sąsiadami, co na to przepisy?

Umowa o zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków

Jeśli dwie lub więcej osób posiada tytuł prawny do danej nieruchomości (np. akt notarialny świadczący o własności), to uważam, że z tymi osobami przedsiębiorstwo wodociągowe powinno zawrzeć umowę.

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej „u.z.w.o.ś.”) – dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług. Taka umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, do której ma być dostarczana woda lub z której mają być odprowadzane ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Stronami umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków jest z jednej strony przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a z drugiej:

 

  1. osoba, która posiada tytuł prawny do nieruchomości, do której ma być dostarczana woda lub z której mają być odprowadzane ścieki;
  2. osoba, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym;
  3. właściciel budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych;
  4. zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych;
  5. osoba korzystająca z lokalu wskazana przez właściciela lub zarządcę budynku.

 

Odbiorca usług wodociągowo-kanalizacyjnych, który określany jest jako „osoba”, może być osobą fizyczną, osobą prawną oraz jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Odbiorca usług musi mieć tytuł prawny do nieruchomości albo spełnić minimalny wymóg korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Instalacja wod.-kan. na gruntach we współwłasności

Tylko te wymagania określa powołania u.z.w.o.ś. Jeśli dwie lub więcej osób posiada tytuł prawny do danej nieruchomości (np. akt notarialny świadczący o własności), to osobiście uważam, że z tymi osobami przedsiębiorstwo wodociągowe powinno zawrzeć umowę. Ale także podmiot w sposób autonomiczny może posiadać wewnętrzne uregulowania, z których będzie wynikać, że pozostali współwłaściciele upoważniają jedno do zawarcia umowy, i z tym upoważnionym właścicielem jest zawierania umowa. Takie rozwiązanie może być wprowadzone do stosowania, ale nie jest rozwiązaniem bezwzględnie obowiązującym.

Przyłącz czy sieć – to ma znaczenie

Natomiast prawdą jest, że co do zasady przyłącze jest z sieci do budynku. Bo jeśli wybudują Państwo sieć (fragment sieci), to jak najbardziej możecie zrobić to wspólnie. Urządzenia wodociągowe oraz urządzenia kanalizacyjne, które zostały wybudowane z własnych środków, mogą być przekazane gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach ustalonych w umowie. Ważne jest, aby te przekazywane urządzenia spełniały określone normy techniczne zawarte w przepisach.

 

Przesłankę skuteczności przeniesienia własności ww. urządzeń jest wybudowanie ich z własnych środków przez osobę fizyczną, co wprost wynika z art. 31 ust. 1 u.z.w.o.ś. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 27.02.2020 r., III CSK 321/17. Zatem, sfinansowanie kosztów budowy urządzeń ma zasadnicze znaczenie dla określenia, kto jest ich właścicielem, a tym samym, kto może skutecznie nimi rozporządzać. Nie ma natomiast znaczenia fakt, że nieruchomość gruntowa, na której wybudowano urządzenia kanalizacyjne, stanowi współwłasność kilku osób. Z treści przepisu art. 31 ust. 1 u.z.w.o.ś. wynika bowiem, iż dotychczasowy właściciel urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych może je przekazać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu. Warunki przekazania urządzeń oraz rozliczenia powinna określać umowa między stronami. Gmina lub przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne staje się zatem właścicielem (nabywcą) urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, przekazanych odpłatnie przez osoby, które je wybudowały (por. wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z 27.06.2012 r., II Ca 1638/11).

 

Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne powinno jednak ustalić, czy doszło do rozliczeń kosztów budowy urządzeń pomiędzy współwłaścicielami albo czy uczestniczyli oni w budowie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obowiązki przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

Proszę pamiętać, że podstawowy zakres obowiązków przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego uregulowano w treści art. 5 u.z.w.o.ś.:

 

1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.

1a. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do prowadzenia regularnej wewnętrznej kontroli jakości wody.

1b. Wymóg zapewnienia dostaw pod odpowiednim ciśnieniem, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wyłącznie dostaw wody z sieci.

2. Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

 

Natomiast najrozsądniej byłoby w tym wypadku, żeby każdy właściciel działki zajął się swoim podłączeniem. No chyba że będziecie Państwo budować fragment sieci.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Wspólny projekt sąsiadów z domków letniskowych

Kilku właścicieli sąsiednich działek z domkami letniskowymi postanowiło wspólnie wykonać przyłącz wodno-kanalizacyjny. Wszyscy mieli akty własności i zgodzili się na przebieg instalacji przez swoje działki. Po negocjacjach z przedsiębiorstwem wod.-kan., podpisali jedną umowę jako współwłaściciele sieci, którą wcześniej wybudowali na własny koszt.

 

Spór w nowym osiedlu bliźniaków

Na osiedlu z domami w zabudowie bliźniaczej inwestor chciał wykonać jeden wspólny przyłącz dla dwóch segmentów. Przedsiębiorstwo wodociągowe odmówiło, twierdząc, że musi być osobny przyłącz do każdego budynku. Ostatecznie każdy właściciel wykonał swój odcinek przyłącza, co znacząco podniosło koszty inwestycji.

 

Rodzinne działki z jednym dojściem do sieci

Rodzina podzieliła dużą działkę na trzy mniejsze. Każda z osób otrzymała działkę z możliwością zabudowy. Sieć wod.-kan. była dostępna tylko przy jednej z nich. Rodzina wspólnie wybudowała fragment sieci do pozostałych dwóch działek i podpisała umowę z gminą na przekazanie tej infrastruktury. Dzięki temu każdy mógł potem zawrzeć własną umowę z przedsiębiorstwem wodociągowym.

Podsumowanie

Wykonanie wspólnego przyłącza wodno-kanalizacyjnego przez kilku właścicieli jest możliwe, ale wymaga spełnienia określonych warunków prawnych i technicznych. Kluczowe jest ustalenie tytułów prawnych do nieruchomości, zawarcie odpowiednich umów oraz rozróżnienie pomiędzy przyłączem a siecią – co ma bezpośredni wpływ na sposób realizacji inwestycji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie wspólnego przyłącza wodno-kanalizacyjnego? Oferujemy porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu