.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wniosek o zaprzestanie egzekucji alimentów

Mój syn ma 19 lat i studiuje w trybie dziennym. Od jakiegoś czasu płacę alimenty za pośrednictwem komornika. Chciałbym wpłacać pieniądze bezpośrednio na konto syna albo byłej żony, aby nie ponosić dodatkowych kosztów na rzecz komornika. Czy mogę złożyć wniosek o zaprzestanie egzekucji alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniosek o zaprzestanie egzekucji alimentów

Jak umorzyć postępowanie egzekucyjne o alimenty?

Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika wszczęte zostało na wniosek Pańskiego syna lub jego matki (jeżeli syn był niepełnoletni, ewentualnie po ukończeniu 18 lat udzielił jej pełnomocnictwa do prowadzenia spraw). Oznacza to, iż komornik musi prowadzić postępowanie bądź do chwili zniesienia obowiązku alimentacyjnego przez sąd, bądź też do chwili złożenia wniosku o zakończenie postępowania egzekucyjnego i jego umorzenie.

 

Niestety umorzenie postępowania może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela, z którego inicjatywy postępowanie zostało wszczęte. Oznacza to, iż komornik na Pański wniosek i zapewnienie, że będzie Pan płacił terminowo alimenty, nie może zaprzestać prowadzenia egzekucji.

 

W takiej sytuacji winien Pan skontaktować się z synem (lub jego matką, jeżeli jest jego pełnomocnikiem) i ustalić, że będzie Pan płacił alimenty bezpośrednio na rachunek bankowy syna, za pośrednictwem poczty lub też fizycznie do jego rąk. Proszę zawsze zachowywać dowody wpłat, w tytule przelewów proszę zawsze wpisywać „alimenty”, dodatkowo może Pan oznaczać, za jaki miesiąc.

Bezpośrednie przekazywanie alimentów do rąk syna

W sytuacji bezpośredniego przekazywania pieniędzy do rąk syna proszę zawsze pobierać pokwitowanie, iż syn odebrał pieniądze, ze wskazaniem, kiedy i w jakiej kwocie zostały przekazane mu alimenty. Jeżeli syn wskaże Panu rachunek innej osoby, np. matki, to może Pan dokonywać wpłat alimentów z zachowaniem tej samej procedury. W takiej jednak sytuacji dobrze byłoby, aby syn własnoręcznie lub w mailu wskazał Panu, komu i w jaki sposób ma Pan dokonywać wpłat.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o zaprzestanie przez komornika dalszej egzekucji i umorzenie postępowania

W sytuacji gdy ustalicie nowy sposób regulowania alimentów, syn winien udać się do komornika i złożyć wniosek o zaprzestanie przez komornika dalszej egzekucji i umorzenie postępowania. Niestety nie ma Pan instrumentów, które przymuszą syna do zaniechania egzekucji. Zakończenie egzekucji stanowi dobrą wolę wierzyciela.

 

Argumentem, który często przemawia do wierzycieli, by zakończyli egzekucję, jest zobowiązanie się do przekazywania wraz z alimentami dodatkowej kwoty pieniężnej, którą dotychczas co miesiąc pobierał komornik z tytułu wykonywanych czynności.

 

Proszę pamiętać, że dokonywanie wpłat bezpośrednio na rachunek syna bez jednoczesnego umorzenia postępowania egzekucyjnego nie zwalnia Pana z obowiązku zapłaty kosztów należnych komornikowi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu