Wniosek o postawienie znaku drogowego• Autor: Krystian Lenowiecki |
Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na drodze znaków drogowych „uwaga, zwierzęta gospodarskie”? Czy jest szansa na wprowadzenia ograniczenia prędkości lub progów zwalniających? |
|
Kto zarządza ruchem drogowym na drogach powiatowych i gminnych?W oparciu o art. 10 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym „starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych, z zastrzeżeniem ust. 6” (ust. 6 brzmi: „prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych”). Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy „organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą na obszarze zabudowanym”. Do kogo należy zwrócić się z wnioskiem dotyczącym zmian organizacji ruchu?Na podstawie § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem organ zarządzający ruchem m.in. „rozpatruje projekty organizacji ruchu a także rozpatruje wnioski dotyczące zmian organizacji ruchu”. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach określone są zasady umieszczania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, że właściwym adresatem Pani wniosku będzie starosta właściwy miejscowo ze względu na miejsce położenia drogi jako organ zarządzający ruchem na drodze gminnej. Ustawienie znaku ograniczenia prędkości i znaku nakazującego szczególną uwagę na poruszające się po drodze zwierzęta gospodarskieOrgan ten jest władny wydać na wniosek strony rozstrzygniecie w trybie postępowania administracyjnego (decyzję administracyjną), w którym może zdecydować o ustawieniu znaku „uwaga, zwierzęta gospodarskie”, jak i znaku ograniczającego dopuszczalną prędkość uczestników ruchu drogowego. Jak uzasadnić wniosek o ustawienie progu zwalniającego?Progi zwalniające są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego, których podstawowym celem jest ochrona życia i w ograniczonym zakresie także mienia uczestników ruchu i osób pracujących na drodze, a w niektórych przypadkach także użytkowników terenów przyległych. Dlatego też wniosek o ustawienie progu zwalniającego uzasadniać należy w pierwszej kolejności zagrożeniem życia nadmierną prędkością pojazdów poruszających się po drodze, a dopiero w dalszej kolejności zagrożeniom dla mienia (zwierząt gospodarskich). Gdzie progi zwalniające nie mogą być stosowane?Progi zwalniające nie mogą być stosowane:
Jako że w Pani przypadku mamy do czynienia z drogą gminną, nie ma przeciwwskazań formalnych do zastosowania takiego rozwiązania. Władnym do wydania rozstrzygnięcia w kwestii ustawienia znaku ostrzegawczego i progu zwalniającego będzie starosta właściwy miejscowo ze względu na miejsce położenia drogi.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Krystian Lenowiecki Magister prawa oraz magister administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie aplikant radcowski w Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Zatrudniony na stanowisku prawnika w samorządowej jednostce budżetowej. Udziela porad przede wszystkim z zakresu prawa rodzinnego, pracy, lokalowego, a także zabezpieczeń społecznych (renty, emerytury oraz inne świadczenia z ZUS). Prywatnie zainteresowany kwestią dostępu do informacji publicznej, ochroną informacji niejawnych oraz danych osobowych, a także technikami negocjacji i mediacji. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale