Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności• Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk |
Otrzymałem wezwanie do stawienia się w areszcie w celu odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wezwanie otrzymałem mimo złożenia zażalenia na postanowienie sądu w sprawie obligatoryjnego wykonania kary pozbawienia wolności. Jak mogę uniknąć ww. kary? Zastanawiałem się nad odroczeniem terminu z art. 150 albo 151 K.k.w. Czy w przypadku choroby psychicznej (mam depresję) wystarczy zaświadczenie od lekarza? Czy warto złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności? W załączniku przesyłam dokumenty związane z moją sprawą.
|
|
W jakich przypadkach sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności?W opisywanej przez Pana sytuacji jedyną możliwością na uniknięcie rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności w wyznaczonej dacie jest skorzystanie z instytucji odroczenia kary.
W związku z powyższym powinien Pan złożyć wniosek do sądu o odroczenie względem Pana osoby wykonania kary. W opisanej przez Pana sytuacji życiowej podstawą wniosku nie powinien być artykuł 150 Kodeksu karnego wykonawczego, a art. 151 tego kodeksu. Artykuł 150 stanowi, iż wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Jednakże pamiętać należy, iż zgodnie z § 2 za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. Depresja, jeśli nie pociąga za sobą prób samobójczych, nie spełnia warunków zagrożenia życia.
W związku z tym powinien Pan skorzystać z zapisów art. 151 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z nim odroczenie nastąpić może w przypadku, gdyby wykonanie kary pociągało za sobą zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny. Pod pojęciem „skutki zbyt ciężkie” rozumieć należy stany faktyczne, do których przykładowo można zaliczyć:
Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na chorobę psychiczną skazanegoOdroczenie musi nastąpić zawsze w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo (art. 150 Kodeksu karnego wykonawczego). Jednakże w takiej sytuacji konieczne jest przedłożenie historii choroby i leczenia. Samo zaświadczenie lekarskie jest mało wiarygodne bez pełnej dokumentacji.
Powołując się na któryś z ww. argumentów, należy załączyć do wniosku dowody mogące stanowić potwierdzenie podnoszonych okoliczności (zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o zatrudnieniu lub promesę zatrudnienia). Argumentem za odroczeniem kary będzie spłata zaciągniętego i najlepiej udokumentowanego kredytu, pożyczki, zwłaszcza gdy może Pan jednocześnie wykazać, w jaki sposób zdobędzie Pan konieczne środki (np. przedkładając promesę zatrudnienia). Jeżeli może Pan wykazać dodatkowo inną okoliczność wymienioną w art. 151, a nie tylko depresję, warto to zrobić równocześnie. Im więcej argumentów da Pan sądowi, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 80 zł i składa się go do sądu, który wydał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności.
Proszę pamiętać, iż Pański wniosek o odroczenie ma niewielkie szanse na rozpoznanie przed datą wyznaczoną do stawienia się w zakładzie. Co do zasady samo złożenie wniosku nie zwalnia Pana z obowiązku stawiennictwa i po wyznaczonej dacie możliwe jest zatrzymanie Pana i doprowadzenie do zakładu przez policję, bowiem nakaz stawiennictwa jest uchylany dopiero przez decyzję o odroczeniu wykonania kary, a nie przez złożenie takiego wniosku.
Jeśli będzie Pan zainteresowany pomocą przy sporządzeniu wniosku, chętnie Pana wspomożemy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale