Wniosek o zmianę miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie• Opublikowano: 03-09-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal |
Opieka nad córką przypada mi oraz byłemu mężowi, z tym że miejsce zamieszkania zostało zasądzone przy matce. Rozwód przebiegł w sposób pokojowy, wcześniej została napisana mediacja i były mąż zdeklarował kwotę alimentacyjną, jaką chciał płacić na córkę. Od wielu miesięcy jednak w bardzo ograniczony sposób spotyka się z dzieckiem. Chciałabym zmienić wyrok sądu, aby córka przebywała na stałe u swojego taty i chcę złożyć wniosek do sądu o zmianę miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie przy ojcu. Chciałabym, aby córka była szczęśliwa z ojcem i aby on przejął trud wychowania dziecka. Czy zdarzają się przypadki, że to kobieta wnosi i nie tym razem o ograniczenie praw rodzicielskich, ale o ich zwiększenie? Jestem w stanie płacić alimenty na córkę, jestem w stanie w sposób ograniczony widywać się z córką. |
|
Rozszerzenie władzy rodzicielskiej ojcaW każdej sytuacji zmiany okoliczności można wnosić do sądu o zmianę rozstrzygnięcia w przedmiocie władzy rodzicielskiej i ustalonych kontaktów. Obawiam się jednak, że Pani oczekiwania sąd nie może zapewnić.
Pyta Pani, czy zdarza się, żeby mamy wnosiły o zwiększenie, a nie ograniczenie praw rodzicielskich ojca. Tak, często to się zdarza. Nie spotkałam się jednak jeszcze w mojej karierze zawodowej, aby matka wnosiła o całkowite powierzenie pieczy nad dzieckiem (zwłaszcza córką) ojcu. Oczywiście może to mieć swoje uzasadnienie i sąd może wyrazić na to zgodę.
Aby osiągnąć swój cel, powinna Pani już do sądu rejonowego miejsca zamieszkania córki złożyć pozew o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie ustalonej opieki i kontaktów z dzieckiem. Myślę, że w tym samym pozwie można złożyć wniosek o zmianę ustalonych alimentów. Uzasadnienie wniosku do sąduUzasadniając wniosek, należałoby wykazać, że ojciec dziecka ma lepsze warunki dla jego wychowywania, że daje gwarancję należytego wychowania dziecka oraz, że dziecko chce mieszkać z ojcem oraz ma z nim dobry kontakt. Może Pani także wskazać okoliczności, które powodują, że Pani należytej opieki nad dzieckiem sprawować nie może. Proszę pamiętać, że sąd, orzekając o omawianych kwestiach, zawsze kieruje się dobrem dziecka, a nie widzimisię rodziców. Stąd też z całą pewnością sąd skieruje Panią, córkę i jej ojca na badania do zespołu biegłych specjalistów przy sądzie okręgowym w celu ustalenia relacji w rodzinie, więzi dziecka z każdym z rodziców oraz gwarancji należytej opieki i wychowania przez każde z rodziców. Sąd będzie chciał się także dowiedzieć, dlaczego Pani rezygnuje z opieki nad dzieckiem, co także zleci zespołowi. Niewątpliwie na jaw wyjdzie także animozja nowej partnerki ojca z dzieckiem, co nie pozostanie bez wpływu na ocenę sytuacji dziecka.
Pewnym rozwiązaniem sytuacji jest zamiast przekazanie pieczy nad dzieckiem ojcu wniesienie o zmianę ustalonych kontaktów tak, by zwiększyć udział ojca w życiu dziecka. Do tego nie jest konieczna zmiana miejsca zamieszkania. Można też wnosić o ustalenie opieki naprzemiennej, gdzie córka część miesiąca zamieszkuje u jednego z rodziców, drugą część u drugiego. W tym celu jednak rodzice muszą sporządzić porozumienie wychowawcze, w którym ustalą zasady współpracy w opiece nad dzieckiem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale