.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa - jak uniknąć kosztów procesu?

Była żona złożyła wniosek o zaprzeczenie ojcostwa wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sadowych. Domaga się zarządzenia od pozwanego, czyli mnie, na rzecz powódki kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego. W 2016 r. uprawomocnił się wyrok o rozwiązaniu małżeństwa, a w 2017 r. urodziła syna z innym partnerem. Złożyła pozew do sądu o zaprzeczenie ojcostwa, gdzie w uzasadnieniu podała, że nie osiąga żadnego dochodu (przed urodzeniem pracowała), a obecny partner mało zarabia. Jak ja mogę uniknąć płacenia kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa - jak uniknąć kosztów procesu?

Fot. Fotolia

Zwrot kosztów postępowania sądowego

W pierwszej kolejności pozwolę sobie zauważyć, iż skoro była żona wnosi o zasądzenie od Pana na jej rzecz kosztów zastępstwa procesowego, uznać należy, iż jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika. W innym wypadku bowiem takie żądanie jest bezzasadne. Jeżeli jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, to nie ma podstaw do zwolnienia jej z kosztów sądowych w sprawie, która jakoby nie było jest konsekwencją jej nieetycznego zachowania. Z tego powodu zatem winna podnosić koszta postępowania w całości, a Pan powinien uznać żądanie pozwu (co na mocy art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego daje prawo domagania się zwolnienia od obciążania kosztami postępowania).

 

Po drugie wskazuje Pan, iż w pozwie była żona domaga się zwolnienia od kosztów sądowych. Zasadne jest zatem sprawdzenie w aktach sprawy, czy sąd zwolnił ją z kosztów sądowych, czy też nie. Opłata sądowa w tej sprawie wynosi 200 zł.

 

W mojej ocenie, o ile uzna Pan żądanie pozwu, tj. zgadza się z jego żądaniem, winien Pan powołać się na przepis art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Z uwagi na powyższe zasadnym jest podnoszenie, iż od samego początku był Pan zwolennikiem założenia takiej sprawy, jednak była żona ciągle przeciągała założenie przedmiotowej sprawy. Nadto, że od samego początku wiedział Pan, że nie jest ojcem dziecka, a skoro to była żona Pana zdradziła, to ona na podstawie zasad współżycia społecznego oraz sprawiedliwości społecznej winna ponosić koszta postępowania w całości. Gdyby jednak sąd zwolnił b. żonę z kosztów postępowania sądowego, winien Pan albo także wnosić o zwolnienie od kosztów postępowania sądowego albo powoływać się na przepis art. 102, zgodnie z którym w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Wówczas winien Pan wnosić o obciążenie stron kosztami postępowania, w takim zakresie, w jakim sami je poniosą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu