.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wniesienie odrębnych majątków do małżeństwa

• Autor: Anna Sufin

Wraz z partnerem (obecnie mężem) nabyliśmy nieruchomość. W akcie notarialnym mamy po 50% własności. Następnie wzięliśmy ślub i teraz chcielibyśmy wnieść swój odrębny majątek do małżeństwa, żeby można było dziedziczyć po sobie. Problem polega na tym, że ja posiadam jeszcze inną nieruchomość osobistą, zakupioną wiele lat temu, i tę nieruchomość chcę pozostawić w majątku osobistym. Czy to jest w ogóle możliwe, żeby tylko wskazaną nieruchomość wnieść do majątku wspólnego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniesienie odrębnych majątków do małżeństwa

Fot. Fotolia

Umowa rozszerzająca wspólność majątkową

Zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa”.

 

Umowa rozszerzająca wspólność majątkową jest zatem standardową umową przewidzianą przepisami Kodeksu. Nadmienię, że charakter Państwa umowy w zakresie opisanym nie jest jednoznaczny – można ją bowiem traktować jako umowę przesuwającą składniki między majątkiem wspólnym a majątkiem osobistym. Zgodnie z wyrokiem SN z 9.09.2011 r., sygn. akt I CSK 616/10, LEX nr 1055017, SN podkreślił, że „orzecznictwo SN dopuszcza umowy przesuwające składniki między majątkiem wspólnym a majątkiem osobistym jednego z małżonków, ale umowy takie nie są uznawane za typ umowy majątkowej małżeńskiej. Można wskazać na dwie podstawowe różnice pomiędzy intercyzami a umowami przesuwającymi składniki między majątkami małżonków. Po pierwsze, jest to cel umowy. Po drugie, jedynie w intercyzie może zostać zmieniony skład majątków małżonków określony przez przepisy art. 31 i 33”.

Przeniesienie do majątku wspólnego prawa do jednej z nieruchomości będącej składnikiem majątku osobistego

U Państwa majątek wspólny miałby objąć tylko jeden składnik z majątku osobistego, nabytego w przeszłości. Nie miałby natomiast obejmować innej nieruchomości, także należącej do majątku osobistego – już tylko Pani. Nie ma przeszkód prawnych, by taką umowę zawrzeć – tj. jedynie prawo własności jednej z nieruchomości przenieść do majątku wspólnego. Notariusz powinien taką umowę sformułować.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dziedziczenie po małżonku

Nie jest dla mnie zrozumiały cel, dla którego chcecie Państwo taką umowę zawrzeć – podaje Pani, że ma ona być zawarta po to, by „dziedziczyć po sobie” – oczywiście rozumiem, że chcą Państwo po sobie dziedziczyć, niemniej jednak zawarcie takiej umowy nie będzie miało żadnego wpływu na dziedziczenie. Z chwilą śmierci jednego z małżonków współwłasność bezudziałowa (łączna), która jest cechą majątku wspólnego małżonków, zamienia się we współwłasność udziałową. Zatem np. w przypadku, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, pozostały przy życiu małżonek pozostaje właścicielem udziału w 1/2 tej nieruchomości, natomiast pozostała 1/2 wchodzi w skład spadku po zmarłym. Dokładnie tak samo będzie, gdyby Państwo nadal byli współwłaścicielami udziałowymi rzeczonej nieruchomości, tj. nie przenosili jej do majątku wspólnego. Jeśli źle zrozumiałam cel, jaki Państwu przyświeca, proszę o ewentualne wyjaśnienia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Sufin




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu