Niestawienie się na wezwanie do WKU• Autor: Monika Cieszyńska |
Jestem z rocznika 78, studiowałem z przerwami do 2005 r., studiów nie skończyłem. Otrzymałem wezwanie do stawienia się do 30 marca br. w WKU, w przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana do prokuratury. Co mi grozi, jeśli się nie stawię i co może się zdarzyć, jeśli pójdę do WKU. |
|
Co grozi za niestawienie się we wskazanym terminie w WKU?Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli nie stawi się Pan w WKU we wskazanym terminie, zostanie wszczęte przeciwko Panu postępowanie karne i postawiony zarzut popełnienia przestępstwa (występku) z art. 224 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, iż kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy lub z przepisów wydanych na jej podstawie nie zgłasza się do rejestracji, albo nie stawia się do poboru przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu, albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Postępowanie karne w związku z popełnieniem wyżej wymienionego występku wszczyna prokuratura z urzędu po złożeniu stosownego zawiadomienia przez wojskowego komendanta uzupełnień. Kara grzywny lub ograniczenia wolności za niestawienie się w WKUKarę grzywny wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 360. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych, ani też przekraczać 2000 złotych.
Kara ograniczenia wolności polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazanej przez sąd w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej, w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym. W stosunku do osoby zatrudnionej sąd, zamiast obowiązku nieodpłatnej pracy, może orzec potrącenie od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez sąd; w okresie odbywania kary skazany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy. Kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy, wymierza się ją w miesiącach. Wpisanie do Krajowego Rejestru Karnego za niestawienie się przed WKUNadto w przypadku skazania za wyżej wymienione przestępstwo dane skazanego trafiają do rejestru skazanych – Krajowego Rejestru Karnego. Zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
Poza tym, jeśli będzie Pan nadal się ukrywał i nie stawiał się na wezwania prokuratury może zostać wystawiony za Panem list gończy, któremu towarzyszy wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu ukrywającego się. Czy wezwanie do stawienia się przed WKU wiąże się z koniecznością odbycia służby wojskowej?W świetle aktualnych wypowiedzi pracowników MON-u, mimo że 15 stycznia 2009 r. rzeczywiście ogłoszony został powszechny pobór, to jest to tzw. pobór zerowy – bez wcielenia do armii. Wezwania do poborowych nadal mogą być więc wysyłane, np. w celu wyjaśnienia czy uzupełnienia ewidencji. Decyzję w tej sprawie podejmuje wojskowy komendant uzupełnień. Jednak wezwania te – zgodnie z komunikatami prasowymi – nie mają się wiązać z wcieleniem i koniecznością odbycia zasadniczej służby wojskowej.
Podejrzewam, że nie zostanie wręczona Panu karta powołania, niemniej 100-procentowej pewności nie ma. Uważam, że WKU chce wyjaśnić, czy Pan nadal się uczy, bądź czy nie zaszły jakieś zmiany ewidencyjne w stosunku do Pana osoby.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale